İstanbul'da Depremden Zarar Gören 9 Okul İçin Karar: Yıkılacak

İstanbul'da Depremden Zarar Gören 9 Okul İçin Karar: Yıkılacak

KamuAjans - İSTANBUL'da 4 ay önce meydana gelen 5.8 şiddetindeki deprem sonrası kontrol edilen 9 okulun yıkımına karar verildi.

Silivri'de 4 ay önce meydana gelen 5.8 şiddetindeki depremin ardından İstanbul'daki okulların tamamı 200 kişilik bir ekip tarafından kontrol edildi. Depremde hasar görülen ve eğitimin sonlandırıldığı 9 okulun yıkımına karar verildi. Okullar yıkıldıktan sonra aynı yere yenileri inşa edilecek.

Yıkılacak okulların listesi

-Bahçelievler Rehberlik ve Araştırma Merkezi

-Bahçelievler Yenibosna Ortaokulu

-Büyükçekmece Mimarsinan İlkokulu ve Ortaokulu

-Çatalca Arif Nihat Asya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (MTAL)

- Gaziosmanpaşa Vefa Poyraz Anadolu Lisesi

-Gaziosmanpaşa Küçükköy İmam Hatip Lisesi (İHL) (A Blok)

- Gaziosmanpaşa 100. Yıl İlk/Ortaokulu

- Pendik Seyit Burhan Toprak İlkokulu

- Sancaktepe Rehberlik ve Araştırma Merkezi

İstanbul Valiliği hafta içi açıklama yapacak

20 okul ise orta hasar gördüğü gerekçesiyle eğitim ve öğretime son verildi.

Hasarlı okullardaki öğrenciler başka okullara nakledildi. İkinci yarıyıl öncesi okul binalarıyla ilgili hasar tespit, karot örneği ve inceleme çalışmaları tamamlandı. Okul binalarının kaderiyle ilgili İstanbul Valiliği bu hafta içi bir açıklama yapacak. Az hasarlı binalarda ise güçlendirme çalışamaları yapılacak.

Ne olmuştu?

26 Eylül 2019'da İstanbul'un Silivri ilçesinde saat 13.59'da şiddetli bir deprem oldu. Silivri açıklarında meydana gelen depremin büyüklüğünü AFAD 5.8 olarak açıkladı. Deprem sonrası okullar ve hastaneler tahliye edildi. İstanbul Valiliği kentte meydana gelen 5.8'lik deprem nedeniyle ilk ve orta dereceli okulların tatil edildiğini açıkladı. Depremin hemen ardından okullarda ve kamu kuruluşlarında hasar tespit çalışması yapılmaya başlandı. 

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.