Hava Durumu

İlkokullar Düzeyindeki Özel Eğitimde Branş Öğretmenleri de Görev Almalıdır

Bilindiği üzere ortaokul ve lise düzeyindeki özel eğitim sınıf veya uygulama okullarında, özel eğitim öğretmeni ve branş öğretmenlerinin her ikisi de derslere girmekte öğrencilerin gelişim düzeylerine ortak katkı sunmaktadırlar. Ancak ilkokul düzeyindeki özel eğitim sınıf veya okul kademelerinde bu uygulanmamaktadır. Konu ile ilgili düzenleme yapılarak, ilkokul kademesindeki derslere de branş öğretmenlerinin derslere girmesini talep ettik.

Haber Giriş Tarihi: 02.11.2021 18:58
Haber Güncellenme Tarihi: 02.11.2021 20:58
https://www.kamuajans.com/
İlkokullar Düzeyindeki Özel Eğitimde Branş Öğretmenleri de Görev Almalıdır

Anadolu Eğitim Sendikası (AES) tarafından Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı'na 2292-21/6331 sayılı 15 Haziran 2021 tarihli İlkokullar Düzeyindeki Özel Eğitimde Branş Öğretmenleri de Görev Almalıdır konulu resmi yazı gönderildi.

Genel Başkan Mehmet Alper Öğretici ve Genel Hukuk ve Toplu Sözleşme Sekreteri Muhammet Ali Gezici imzalı resmi yazıda ''Bilindiği üzere 07/07/2018 Tarih ve 30471 Sayılı Resmi Gazete’de Yayınlanan Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği'nin 31. Maddesinde “Dersler özel eğitim öğretmenleri tarafından okutulur. Ancak ilkokullarda din kültürü ve ahlak bilgisi; ortaokulda din kültürü ve ahlak bilgisi, görsel sanatlar, müzik ve beden eğitimi alanlarına ilişkin dersler ilgili alan öğretmenleri tarafından okutulur. Alan öğretmeni tarafından okutulan derslere özel eğitim öğretmenleri de ders işlenişine destek vermek üzere katılır" yazmaktadır.

Önceki yönetmeliklerde olmasına rağmen 2018’ de yapılan değişiklik ile ilkokul kademesinde derslere özel eğitim öğretmeni ile birlikte branş öğretmeninin de girmesi kaldırılmıştır. Ancak belirtmek gerekir ki; özel eğitimde erken yaşlarda verilen eğitimin önemi yadsınamaz. Özellikle görsel sanatlar, müzik, beden eğitimi gibi özel eğitim öğrencisinin gelişimine önemli katkılar sağlayacak branş öğretmenlerinin de ilkokulda derslere girmesi büyük bir gerekliliktir.'' denilmiştir.

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.