Hava Durumu

ilköğretim kurumlarında sene sonunda yapılacak iş ve işlemler

MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğü bir yazı yayımlayarak, ilköğretim kurumlarında sene sonunda il/ilçe millî eğitim müdürlükleri, okul yöneticileri ve öğretmenler tarafından yapılacak iş ve işlemleri duyurdu.

Haber Giriş Tarihi: 02.11.2021 18:58
Haber Güncellenme Tarihi: 02.11.2021 20:58
https://www.kamuajans.com/
ilköğretim kurumlarında sene sonunda yapılacak iş ve işlemler

MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan yazıda, "Bakanlığımıza bağlı resmî ve özel ilköğretim kurumlarında 2020-2021 eğitim ve öğretim yılı

faaliyetleri, Kovid-19 salgını nedeniyle alınan tedbirler doğrultusunda yüz yüze ve uzaktan eğitim yapılarak yürütülmüştür. İlgi (b), (c) ve (ç) yazılarla uzaktan ve yüz yüze eğitim uygulamalarına yönelik açıklamalar duyurulmuş, ilgi (d) "2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı Sene Sonu İş ve İşlemleri" konulu yazı ile de Bakanlığımıza bağlı resmî ve özel ilköğretim kurumlarında sene sonunda il/ilçe millî eğitim müdürlükleri, okul yöneticileri ve öğretmenler tarafından yapılacak iş ve işlemler belirtilmiştir." ifadeleri kullanıldı.

Bu bağlamda;

1- 2020-2021 eğitim öğretim yılı 2. dönem ölçme ve değerlendirme işlemlerine ilişkin Valiliklere

gönderilen ilgi (d) yazıda belirtilen hususlar hassasiyetle incelenerek aksaklığa meydan verilmeden zamanında yapılması için tüm tedbirlerin alınması sağlanacaktır.

2- 2020-2021 eğitim ve öğretim yılı resmî/özel okul öncesi ve ilköğretim kurumları ile Özel

Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı okul öncesi ve ilköğretim kademesindeki özel eğitim okulları ve özel eğitim sınıflarının ders kesimi tarihi 02 Temmuz 2021 olup tüm iş ve işlemler bu tarihe göre yürütülecektir.

3- 2020-2021 eğitim ve öğretim yılında Kovid-19 salgını nedeniyle alınan tedbirler doğrultusunda

yüz yüze eğitimle yürütülen eğitim ve öğretim faaliyetlerine katılım veli isteğine bağlı olup bu hususta öğrenciler açısından okula devam zorunluluğu aranmadığından, 2020-2021 eğitim ve öğretim yılı ile sınırlı olmak kaydıyla öğrencilerin e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi’ne işlenen devam devamsızlık bilgileri dikkate alınmayacaktır.

 4- İlgi (a) Yönetmelik hükümleri gereği ders yılı sonunda yapılması gereken şube öğretmenler

kurulu toplantılarında öğrencilerin sınıf geçme iş ve işlemleri görüşülmeyecektir.

 5- İlgi (a) Yönetmelik hükümleri gereği ilkokullarda bir defaya mahsus yapılabilecek sınıf tekrarı, velinin yazılı talebi doğrultusunda okul müdürlükleri tarafından "e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi/İlkokul Ortaokul Kurum İşlemleri/ŞÖK-Sınıf Tekrarına Kalanlar/Veli İsteği ile Sınıf Tekrarına Kaldı" ekranından yapılacaktır.

6- 18 Haziran 2021 Cuma gününden itibaren resmî/özel okul öncesi ve ilköğretim öğrencileri

karnelerine ve gelişim raporlarına e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi'nden dijital ortamda ulaşabilecektir.

2020-2021 eğitim ve öğretim yılı sonuna ilişkin başarı durumu; öğrenci velilerinin yaptığı tercihe bağlı olarak sadece birinci dönem puanları veya her iki döneme ait alınan puanlara göre

gerçekleştirileceğinden ilgili mevzuat çerçevesinde düzenlenecek olan karne, teşekkür ve takdir belgeleri okul müdürlüklerince talep eden velilerimize basılı olarak verilebilecektir.

7- İlgi (a) Yönetmelik hükümleri doğrultusunda öğrencilerin 2020-2021 eğitim ve öğretim yılı

ikinci dönem davranış notları ve öğrencilere ait tüm veri girişlerinin “e-Okul Kurum İşlemleri / Not

İşlemleri /Davranış Notları" ekranından kontrol edilerek varsa gerekli düzeltme ve eksik veri girişlerinin ivedilikle tamamlanması sağlanacaktır.

Yukarıda yapılan açıklamalar ve ilgi (b), (c), (ç) ve (d) yazılar ile birlikte dönem atlatma

işlemi tamamlanmadan önce e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi'nde okul müdürlükleri tarafından öğrencilere yönelik yapılması gereken iş ve işlemlere dikkat edilmesi istendi. 

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.