Hava Durumu

İl Milli Eğitim Müdürü 'ödül alacaklar' listesinin başına kendisini yazmış! İkinci üçüncü sırada ise müdür yardımcıları

Yaşanan son 'tuhaflık' örneği İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden geldi... "Başarılı öğretmenler" listesinin ilk 3 sırasında İl Milli Eğitim Müdürü ve 2 yardımcısı yeraldı.

Haber Giriş Tarihi: 20.12.2022 10:28
Haber Güncellenme Tarihi: 20.12.2022 12:28
https://www.kamuajans.com/
İl Milli Eğitim Müdürü 'ödül alacaklar' listesinin başına kendisini yazmış! İkinci üçüncü sırada ise müdür yardımcıları

ÇANKIRI'da İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde görevli 57 öğretmen; 2022 yılı başından itibaren uygulamaya konulan 'üstün başarı belgesi' sahibi öğretmenlere verilecek olan "nakdi ödül"ü almaya hak kazandı.

"Üstün Başarı Belgesi" alan öğretmenler İl ve İlçe Komisyonları tarafından değerlendirme formuna göre değerlendirilip geride bıraktığımız Temmuz ayı içerisinde yaklaşık 270 dolayında "ödül alacak isimler" belirlenip Vali Abdullah Ayaz'ın onayına sunuldu.

Vali Ayaz'ın 7 Kasım 2022 tarihinde onayından geçen 57 kişilik 'liste'ye Sözcü18 Haber Merkezi ulaştı. Elimizdeki listeye baktığımızda başta İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk olmak üzere Müdür Yardımcıları Arif Kırkpınar ve İlker Kendir de bulunmakta!

EĞİTİM CAMİASI VE SENDİKALAR OLAYI 'UCUZLUK' OLARAK DEĞERLENDİRDİ

Konuyla ilgili olarak Çankırı 'eğitim camiası', gerek iktidar yanlısı Eğitim Bir-Sen, gerek muhalif sendika Türk Eğitim-Sen'den görüştüğümüz yöneticiler başta olmak üzere yaşanan olayın tartışma götürmez bir şekilde 'skandal' niteliğinde hemfikir oldular. Eğitim Bir-Sen Çankırı Şube Başkanı Ahmet Dönmez "Aslında söylenecek çok laf var lakin benim söyleyecek lafım yok! Ne diyebilirim ki? İl genelinde eğitimin başında oturan isimler kendilerine böylesi bir ödülü layık görmüşlerse işleri rast gelsin" (!) derken, Türk Eğitim-Sen Çankırı Şube Başkanı Yüksel Yandım "Öncelikli olarak ortaya çıkan durumun değerlendirmesini listeyi hazırlayanlara sormak gerek! Her yönüyle üzücü bir durum. Türkiye'nin hiçbir ilinde böylesi bir liste hazırlanmadı! 80 vilayetin hiçbir il milli eğitim müdürü de o listeye girmedi" dedi.

"Olayın muhatapları ne dedi?" acaba diye merak edeceklere söyleyebileceğimiz ise; "Böylesi bir rezalete imza atanları dinlemeye tahammülümüz yok"tan başka bir cümlemiz maalesef bulunmuyor!

GELELİM VERİLEN ÖDÜLÜN RAKAMSAL BOYUTUNA!

"Memura yapılacak ödülde esas alınan unsur üstün başarı belgesi almaktadır. Üstün başarı belgesi verilenlere, Merkez'de bağlı veya ilgili bakan ve illerde valiler tarafından uygun görülmesi halinde en yüksek devlet memuru aylığının (ek gösterge dahil) yüzde 200’üne kadar ödül verilebilmekte. Bu tutar ise 9500* 0,23545469 * yüzde 200 = 4.473,63 TL’dir. Ancak, yapılacak bu ödeme maksimum tutar olup, kurumlar bu ödemenin üstünde ödeme yapamazlarken altında ödeme yapabilirler. Görüleceği üzere, Çankırı'da İl Milli Eğitim'in başındaki zat-ı muhterem ve de iki yardımcısı, kendilerini listeye yazdırmakla 4 bin 473 lira 63 kuruş (!) ödül için kendilerini listenin ilk 3 sırasına yazmaktan-yazdırmaktan imtina etmemişler!

sozcu18.com

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.