'FETÖ'nün Okulları' Engellilerin Yüzünü Güldürecek

'FETÖ'nün Okulları' Engellilerin Yüzünü Güldürecek

İzmir'de FETÖ'nün darbe girişimi sonrası kapatılarak Milli Eğitim Bakanlığına devredilen okulların dönüşümünde, engellilere öncelik verildi

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından örgütle bağlantısı olduğu gerekçesiyle kapatılan İzmir'deki okulların dönüştürülmesinde okul ihtiyacı olan engellilere öncelik verildi.

İzmir'de FETÖ soruşturması kapsamında 104 okul ve eğitim kurumu kapatıldı. Bunlardan 34'ü binası uygun olmadığı için dönüştürme planı dışında tutuldu. Kalan 70 bina, bazılarına iki bina tahsis edilecek şekilde 46 okul ve kuruma dönüştürüldü.

Fiziki şartları uygun olmayan 15 okul yeni yerlerine taşınırken geriye kalan 31'i ise yeni kurum olarak İzmir'e kazandırıldı.

EN FAZLA OKUL ENGELLİLERE

İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü, kente yeni kazandırılan okulların türlerinin belirlenmesinde engelli öğrencilere öncelik tanıdı. Kentteki engellilere hizmet edecek özel eğitim okulu ihtiyacı tespit edilerek, ihtiyaca cevap verecek sayıda yeni özel eğitim okulu oluşturuldu.

Dönüştürülen okullardan 2'si okul öncesi eğitim çağındaki engelli çocuklar için planlandı. Yeni kurulan 2 anaokulla İzmir'de daha önce 1 olan özel eğitim anaokulu sayısı 3'e çıkarıldı. Anaokullarının yanı sıra eğitim merkezi ihtiyacının belirlenmesi üzerine 3 özel eğitim merkezi kuruldu.

Özel eğitim merkezlerinde engellilere yeterliliklerine ve gelişim özelliklerine göre, sosyal gereksinimlerini karşılamak amacıyla, özel yetiştirilmiş personel tarafından, özel olarak geliştirilmiş eğitim programlarıyla eğitim verilecek.

Ayrıca 23 yaş üstü engellilerin eğitim hayatının sürdürülebilmesi için halk eğitim merkezleri bünyesinde 4 yeni kurs merkezi kuruldu.

Böylece engelliler için 9 yeni eğitim kurumu oluşturuldu. Bu kurumlar yeni eğitim öğretim yılı itibarıyla eğitim hayatına başlayacak. Engellilerin ihtiyacının çözülmesinin ardından kalan okullar da kentteki ihtiyaca göre planlandı.

Bu kapsamda 6 bağımsız anaokulu, üstün yetenekli çocuklar için 1 bilim sanat merkezi, 1 fen lisesi, 3 ilkokul, 4 ortaokul, 4 imam hatip lisesi, 4 imam hatip ortaokulu olarak dönüştürüldü. Bu okullarla da ikili eğitimden tekli eğitime geçiş için imkan sunduğu belirtildi.

"SIRADA BEKLEYEN BİR TANE ÖĞRENCİNİN KALMAMASI İÇİN BU KURUMLARI AÇTIK"

İzmir Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, engellilerin eğitimini çok önemsediklerini, toplumsal yapının bir parçası olan engellilerin kenara itilemeyeceğini söyledi. Hiç bir çocuğa "bu işe yaramaz" gözüyle bakılamayacağını vurgulayan Yahşi, "Engelli çocuklarımızın da diğer çocuklarla aynı imkanlarda eğitim alması eğitim noktasında en büyük borcumuzdur. Hiç bir çocuk eve mahkum olmayacak." diye konuştu.

Yahşi, bu anlayışla eğitim alanı bulmakta zorluk çeken bu öğrencilere yeni okul açmanın kendisi için herşeyden önemli olduğunu ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Zaten hayatta dezavantajlı bir durumdalar. Bizim onları avantajlı duruma getirmemiz lazım. İzmir'de toplamda 2 bin 193 özel eğitim öğrencisi eğitim alıyor. 337 engellimiz de eğitim almak için sırada bekliyor. FETÖ'den gelen okulları özel eğitim öğrencisi olup da eğitim alamayan, eğitim için sırada bekleyen öğrencilerimize yönelik kullanmak istedik. FETÖ'nün kapatılan okullarını dönüştürürken özel eğitime ihtiyaç duyan öğrencilere öncelik verdik. Sırada bekleyen bir tane öğrencinin kalmaması için bu kurumları açtık."

Tıp ve teknoloji alanındaki gelişmelerin işitme ve görme engellilere, engellerini ortadan kaldıracak imkanlar sunduğunu, bu nedenle bu yönde bir okul talebi olmadığını aktaran Yahşi, daha çok otizmliler ile hafif, orta ve ağır düzeydeki zihinsel engelli çocukların okula ihtiyaç duyduğunu, yeni okulların da onlara yönelik eğitim vereceğini kaydetti.Anadolu Ajansı 

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.