Hava Durumu

Eğitim Bir Sen'den öğretmenlerin haftalık çalışma süresi 40 saat olmalıdır teklifine dair açıklama

Daha önce Eğitim Bir Sen taslağında yer alan aşağıdaki madde üzerine yaptığımız haberde yanlış anlaşılmaya maaz verdiği, konu hakkında EBS yetkililerinden açıklama beklediğimizi haber yapmıştık.

Haber Giriş Tarihi: 24.10.2022 11:38
Haber Güncellenme Tarihi: 24.10.2022 12:38
https://www.kamuajans.com/
Eğitim Bir Sen'den öğretmenlerin haftalık çalışma süresi 40 saat olmalıdır teklifine dair açıklama

Taslakta yer alan o madde: Eğitim kurumu yöneticileri ile öğretmenlerin haftalık çalışma süresi 40 saat olmalı; eğitim kurumlarının ve eğitim-öğretim hizmetlerinin özellikleri dikkate alınmak suretiyle haftalık 40 saati aşmamak üzere farklı çalışma süreleri tespit olunabilmesinin yanı sıra ücret ödenmeksizin haftalık 40 saati aşan çalıştırma veya görevlendirme yapılmamalıdır.

Beklediğimiz açıklama Eğitim Bir Sen Genel Başkan Yardımcısı Hasan Yalçın Yayladan geldi. Sayın Yayla sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

KİK toplantımızda YHS ve Memurlarımız için imza altına aldığımız görevde yükselme sınavını anlayamayan art niyetli zihniyetten meslek kanunu tasarımızdaki kamu çalışanları için angarya ve fazla çalışmanın önüne geçmek için mevcut DMK’daki cari hükmü anlamasını beklemiyoruz. Öğretmenin mesaisi branşı itibari ile girebileceği ders yüküdür. Bu da “MEB Ders ve Ek ders saatlerine ilişkin kararla” düzenlenmiştir. Taslak teklifimiz DMK’daki 40 saati aşan çalıştırma veya görevlendirme yapılamayacağı hükmünün boşluk bırakmamak adına özel kanunumuza aktarımıdır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.