Çırak Öğrencilerin Eğitim ve Staj Durumları Hakkında Yeni Açıklama

Çırak Öğrencilerin Eğitim ve Staj Durumları Hakkında Yeni Açıklama

Kamuajans.com – Dünyada hızla yayılan Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle Ülkemizde de bazı tedbirler alınmasına karar verilmiş, bu kapsamda Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlannda 06-10 Nisan 2020 tarihleri arasında uygulanması planlanan ikinci ara tatil 16-20 Mart 2020 tarihlerine çekilmiş ayrıca, 23-27 Mart 2020 tarihleri arasında eğitim kurumlan tatil edilmiş ve uzaktan eğitim yöntemiyle eğitim öğretime devam edilmiştir.

Ancak, Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle alınan önlemler kapsamında eğitim kurumlarının tatil süreleri ilgi (c) yazı ile 30 Nisan 2020 tarihine kadar uzatılmış olup uzaktan eğitim faaliyetlerine devam edilecektir.

Bu süreçte Cumhurbaşkanlığı Genelgeleri İle bazı işletmelerin faaliyetleri durdurulmuş, bazı kamu ve özel İşletmelerin ise asgari sayıda personel ile faaliyetlerine devam edeceği emri talimatı verilmiştir.

Buna göre; Genel Müdürlüğümüze bağlı mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlannda öğrenim gören öğrenci/çırak öğrencilerin 28 Mart - 30 Nisan 2020 tarihleri arasında;

1- İşletmelerde mesleki eğitim/staj durumlarının ilgi (b) yazı hükümlerine göre değerlendirilmesi.

2- Öğrenci/çırak öğrencilerin, öğrencilik haklan devam ettiği sürece İlgi (a) Kanunun 25 inci maddesi kapsamında SGK primlerinin ödenmesi,

3- Öğrenci/çırak öğrencilere ücret ödediğini belgelendiren işletmelere, ilgi (a) Kanunun Geçici 12 nci maddesi kapsamında Devlet Katkısı Ödemelerinin yapılması,

4- İlgi (c) yazıda belirtilen tatil süresinin uzaması durumunda yeni bir talimat verilmediği sürece de bu yazı doğrultusunda işlem yapılmaya devam edilmesi gerekmektedir.

Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.