Hava Durumu

Bakan Özer'e Soruldu 180 kişi Üniversiteye Gitmeden Yüksek Lisans Diploması Aldı Mı?

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e, “Aralarında AKP milletvekillerinin, AKP’ye yakın isimlerin ve bürokratların olduğu yaklaşık 180 kişinin Türk Hava Kurumu Üniversitesi’ne hiç gitmeden yüksek lisans diploması aldıkları doğru mudur? Doğru ise usulsüz verilen yüksek lisans diplomaları kimlere, hangi tarihte, hangi alanlarda verilmiştir” diye sordu.

Haber Giriş Tarihi: 08.01.2023 12:36
Haber Güncellenme Tarihi: 23.01.2023 17:44
https://www.kamuajans.com/
Bakan Özer'e Soruldu 180 kişi Üniversiteye Gitmeden Yüksek Lisans Diploması Aldı Mı?

Ali Mahir Başarır, yaklaşık 180 kişinin Türk Hava Kurumu Üniversitesi’ne hiç gitmeden yüksek lisans diploması aldığı iddiasını Meclis gündemine taşıdı. Başarır, Mahmut Özer’in yanıtlaması istemiyle TBMM’ye verdiği soru önergesinde şunları kaydetti:

“Aralarında 27. Dönem AKP Ankara Milletvekili Lütfiye Selva Çam, 25. Dönem AKP Ankara Milletvekili Mahmut Sami Mallı, AKP’ye yakınlığı ile bilinen OPTİMAR Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Daşdemir ve Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Zakir Avşar başta olmak üzere birçok bürokratın da yer aldığı 180 civarında kişinin, üniversiteye hiç gitmeden Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nden yüksek lisans diploması aldıkları, kamuoyunda konuşulan ciddi iddialar arasındadır. Haksız ve hukuksuz bir şekilde verilen yüksek lisans diplomalarının, rüşvet iddialarıyla gündeme gelen 27. Dönem AKP Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu’nun eşi Ünsal Ban’ın THK Üniversitesi Rektörlüğü döneminde verildiği de iddialar arasındadır.”

“SÖZ KONUSU DİPLOMALARIN VERİLMESİNİ SAĞLAYAN KİŞİ YA DA KİŞİLER HAKKINDA HERHANGİ BİR YASAL İŞLEM BAŞLATILACAK MIDIR”

Ali Mahir Başarır, Bakan Mahmut Özer’e şu soruları yöneltti:

“Aralarında AKP milletvekillerinin, AKP’ye yakın isimlerin ve bürokratların olduğu yaklaşık 180 kişinin Türk Hava Kurumu Üniversitesi’ne hiç gitmeden yüksek lisans diploması aldıkları doğru mudur? Doğru ise usulsüz verilen yüksek lisans diplomaları kimlere, hangi tarihte, hangi alanlarda verilmiştir? Söz konusu iddialar doğru ise haksız ve hukuksuz bir şekilde yüksek lisans diploması alan kişilerin diplomaları iptal edilerek haklarında herhangi bir yasal işlem başlatılacak mıdır? Başlatılmayacaksa gerekçeleri nelerdir? Usulsüz olduğu konuşulan yüksek lisans diplomalarının, adı rüşvet iddialarına karışan ve tutuklu bulunan Ünsal Ban’ın rektörlüğü döneminde verildiği doğru mudur? Doğru ise söz konusu diplomaların verilmesini sağlayan kişi ya da kişiler hakkında herhangi bir yasal işlem başlatılacak mıdır? Başlatılmayacaksa gerekçeleri nelerdir?”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.