Hava Durumu

Bakan Özer: Öğrencilere 'Takip' Sistemi Geliyor

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Meclis Plan ve Bütçe komisyonunda bakanlığın bütçe görüşmesinde sunum yaptı. Bakan Özer, uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sınavına başvuru oranının yüzde 95 olduğunu söylerken gelecek yıl öğrenciler için okul takip sisteminin devreye konulacağını belirtti.

Haber Giriş Tarihi: 03.11.2022 15:48
Haber Güncellenme Tarihi: 03.11.2022 17:48
https://www.kamuajans.com/
Bakan Özer: Öğrencilere 'Takip' Sistemi Geliyor

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer sunumu esnasında, okullaşma oranlarının okulöncesinden başlayarak bütün eğitim kademelerinde ilk yüzde 95’in üzerine çıkarıldığını söyledi ayrıca okullaşma oranlarındaki artışın en çarpıcı olduğu eğitim kademesinin ortaöğretim olduğunu belirtti.

Bakan Özer'in açıklamaları:

Bugün gelinen noktada, eğitim faaliyetlerinin toplumun tüm kesimlerine yaygınlaştırıldığı ve evrenselleşmenin tüm eğitim kademelerinde sağlandığı açıkça görülmektedir. 2000’li yıllarda 5 yaşında yüzde 11 olan okullaşma oranı 2022 yılında yüzde 97’ye; ilkokulda okullaşma oranı yüzde 99,63’e; ortaokulda okullaşma oranı ise yüzde 99,44’e yükseltilmiştir. Okullaşma oranlarındaki artışın en çarpıcı olduğu eğitim kademesi ise ortaöğretimdir. 2012 yılında hayata geçirilen 4+4+4 sisteminin de önemli katkıları neticesinde ortaöğretimde yüzde 44 olan okullaşma oranı yüzde 95’e yükseltilmiştir. Dolayısıyla son 20 yıl, ülkemizin fırsat penceresi olan çocuklarımızın ve gençlerimizin eğitime katılımının sürekli arttığı bir döneme karşılık gelmektedir” dedi.

Takip sistemi kuracağız

2023’te okullaşma oranını yüzde 100’e ulaştırmak için geniş bir proje başlatacaklarını söyleyen Özer, “Ortaöğretim çağ nüfusunda okullaşmayan tüm gençlerimize tek tek ulaşarak koşullarına uygun okullaşma seçeneklerinden faydalanmalarını sağlayacağız.

Bu çerçevede 2023 yılında tüm eğitim kademelerinde okul terki riski taşıyan öğrencilerimizin tespitine yönelik erken uyarı ve kayıt dışı öğrenci çağ nüfusu için de takip sistemi kuracağız. Amacımız eğitim çağ nüfusundaki tüm çocuklarımızın eğitimle buluşmalarını sürdürülebilir kılmaktır” diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.