Bahçede ve Koridorda Eğitim Yapmak Zorunda Kalan Okul

Bahçede ve Koridorda Eğitim Yapmak Zorunda Kalan Okul

MEB Personel - Milli Eğitim Bakanlığı 2019’a kadar bütün okullarda tam gün eğitime geçileceğini açıklarken, okulların mevcut koşullarında sorunlar bitmek bilmiyor. İzmir Bayraklı’da tam gün eğitim veren Kaymakam Özgür Azer Kurak Ortaokulu’nda 5. sınıfların L, M, N şubelerinde okuyan öğrenciler, yeterli derslik olmaması nedeniyle derslerini bahçede ve okul koridorlarında görmeye başladı.

 Cumhuriyet’in haberine göre; isminin verilmesini istemeyen bir veli okulun tam gün eğitim verecek kapasiteye sahip olmadığını belirtti. Okula Torbalı, Kemalpaşa, Mavişehir ve Çamdibi gibi yerlerden çok sayıda nakil öğrenci geldiğini ve kapasitenin çok üzerine çıkıldığını ifade eden veli, “Bir sınıfta 45 ila 47 arasında öğrenci eğitim görüyor. Okuldaki L, M ve N sınıflarında okuyan öğrenciler derslik olmadığı için bahçede oturuyor. Okul idaresi çocukların dışarıda olmasını ise ‘beden eğitimi’ dersi yapıyorlar olarak açıklıyor. Bu 3 ayrı sınıfta okuyan çocukları nereye yerleştirmeyi planlıyorlar” dedi.

Okuldaki yetersizliğe ilişkin dilekçeyi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne verdiklerini kaydeden veli, okula gelen müfettişin de aynı yönde görüş belirttiğini ancak bazı AKP’li bazı velilerin müfettiş raporunu değiştirmeye çabaladığını aktardı: “Üst sınıflarda çocukları okuyan bazı velilerin araya siyasi iktidardan birilerini koyarak müfettiş kararını değiştirmeye çalıştıklarını duyuyoruz. Peki, bizim çocuklarımızın suçu ne!”

Bir başka veli ise mevcut sınıfların eğitim kalitesi bakımından yetersiz olduğuna dikkat çekti:

Öğrenciler fen dersi için 3. kata çıkarken, matematik dersi için 1. kata iniyorlar. Bu sırada sınıflarda yer kapma telaşında olan çocuklar düşerek yaralanıyor. Sınıflar o kadar kalabalık bir haldeki tahtaya 1 metre mesafeden ders yapıyorlar. Okul yönetimi sorunu çözmek için bodrum katında bulunan kazan dairesi gibi rutubet içindeki odaları sınıfa çevirmeye çalışıyor. Buralara ise her hafta başı kura ile bir sınıf giderek ders yapacak ve muhtemelen de ağırlıklı 5. sınıflar olacak.

Cumhuriyet’in şikayetlerle ilgili aradığı okul telefonuna ise gün boyunca ulaşılamadı.

T.C

İZMİR VALİLİĞİ

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü

Basın ve Halkla İlişkiler Bölümü

                                                                                                              12/10/2016

Konu: kamuajans.com adresindeki internet sitesinde 10/10/2016 tarih ile “Bahçede ve Koridorda Eğitim Yapmak Zorunda Kalan Okul” başlıklı habere düzeltme ve cevap talebimizin yayınlanması hususunda.

 Habere ilişkin doğru bilgiler aşağıda verilmiş olup, bundan sonra benzer haberlerde kurumumuz Basın ve Halkla İlişkiler Bölümü ile işbirliğine gidilmesi, kamuoyunu doğru bilgilendirmek adına rica olunur.

1-      Haberde iddia edildiği gibi fotoğraf ve görüntüler Kaymakam Özgür Azer Kurak Ortaokulu öğrenci ve öğretmenlerine ait değildir.

2-      Ortaokulun;  L-M-N sınıflarının öğrencileri,  kesinlikle bahçe ve koridorlarda değil, eğitim yılının başladığı tarihten bu yana sınıflarda ders görmektedir.

3-      Bu yıl 4+4+4 sisteminin ilk defa mezun vermesinden dolayı tüm Türkiye’de olduğu gibi ilçemizde ve bu okulumuzda da beklenenin üzerinde öğrenci sayısı adrese dayalı kayıt bölgesi içinde yer almıştır. Aday kayıtlar açıklandığında okula kaydolacak 5. Sınıf öğrenci sayısı 750’ye yakındır. Okullar açıldığında ise sayı en son 624’e düşmüştür. Okulun öğrenci sayısının 8. sınıflarda 303, 7. Sınıflarda 304, 6. Sınıflarda 436 olduğu düşünüldüğünde bu durum daha net ortaya çıkmaktadır. Hiçbir öğrenci kayıt bölgesi dışından kaydedilmemiştir.  Kaydedilen her öğrenci Kaymakam Özgür Azer Kurak Ortaokulu’nun adres kayıt bölgesindedir.

4-      Okulların açıldığı 19 Eylül tarihinden bugüne kadar kısa bir zaman geçmesine rağmen okula 07 Ekim tarihi itibariyle 198 nakil öğrenci gelmiştir ve bu öğrencilerin de adresleri okulun kayıt bölgesindedir.

5-      Bugüne kadar siyasi partilerden hiç kimse okulu veya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünü konuyla ilgili aramamıştır.

6-      Okul yönetiminin bodrum katındaki odaları sınıfa dönüştürme gibi kararı bulunmamaktadır.

7-      Öğrenci sayısının artmasında okulun akademik başarısının yüksek olması etkilidir.

8-      Okulumuzda derslik sistemi uygulanmaktadır.

9-      15 Temmuz’daki hain darbe girişiminin ardından FETÖ ile bağlantılı okulların kapatılması ile tüm Türkiye de olduğu gibi İzmir’de bazı okullarımızdaki öğrenci sayısında artış yaşansa da milletimizin demokrasiye bağlılığının eğitime de yansıyacağı ve asılsız ithamlara itibar etmeyeceğine inancımız tamdır.

10-    Gerekli düzeltmenin yapılmaması durumunda yasal haklarımız saklıdır.

Basın ve Halkla İlişkiler Bölümü

                 Yeliz Ünal

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.