Akademik Teşvik Ödeneği Yönetmeliği Sorunludur

Akademik Teşvik Ödeneği Yönetmeliği Sorunludur

Akademik teşvik ödeneği yönetmeliğinde değişiklik yapılması ile YÖK büyük bir kargaşaya neden olmuştur. Adeta süreç içerisinde yasanın geriye yürütüldüğü bir durum ortaya konmuştur.

Tebliğlerin sunulduğu etkinliğin uluslararası olarak nitelendirilebilmesi için Türkiye dışında en az beş farklı ülkeden sözlü tebliğ sunan konuşmacının katılım sağlaması ve "tebliğlerin yarıdan fazlasının Türkiye dışından katılımcılar tarafından sunulması" şartı akademik teşvik uygulamasından sonra yaygınlaşan ve ticari amaç güden niteliksiz kongrelere engel olmayı amaçlarken, yıllardır düzenlenen ve ticari kaygılardan öte temelinde bilimsel bir etkinlik gayesi olanları da tamamen teşvik kapsamının dışına çıkarmıştır. 

Yönetmeliğin 7’nci maddesinin dokuzuncu fıkrasında yapılan değişiklik şu şekildedir: 

“Tebliğlerin sunulduğu yurt içinde veya yurt dışındaki uluslararası olarak nitelendirilebilmesi için Türkiye dışında en az beş farklı ülkeden sözlü tebliğ sunan konuşmacının katılım sağlaması ve tebliğlerin yarıdan fazlasının Türkiye dışından katılımcılar tarafından sunulması esastır. Ayrıca etkinliğin uluslararası niteliği haiz olup olmadığı hususunda, ödemeye esas teşkil etmek üzere üniversite yönetim kurulu kararının olması gerekir. Tebliğlerin değerlendirilmesinde tebliğin ilgili etkinlikte sunulmuş ve bunun belgelendirilmiş olması (etkinlik programı ve etkinliğe tebliğde ismi yer alan en az bir araştırmacının katılım sağladığını gösterir belge) esastır. Ayrıca değerlendirme için tebliğin elektronik veya basılı olarak etkinlik tebliğ kitapçığında yer alması ve yayımlanmış tam metninin sunulması gerekir”

Doçentlik indeksiyle ilgili alınan karar oldukça olumlu gibi görünse de yönetmeliğin önceki halinde, makalelerin puanı belirlenirken Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi (ULAKBİM) puanı esas alınırken, yapılan değişiklikle ISI Web of Science sınıflamasının esas alınması kararlaştırılmıştır. 

Anadolu Eğitim Sendikası olarak YÖK’ün paydaşlarla birlikte hareket ederek tekrar bir düzenlemeye gitmesi gerektiğini ifade ediyoruz.  

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.