Ailelerin Günlük Planı Eğitim Takvimi

Ailelerin Günlük Planı Eğitim Takvimi

"Bir adam okyanus sahilinde yürüyüş yaparken, denize telaşla bir şeyler atan birine rastlar. Biraz daha yaklaşınca bu kişinin, sahile vurmuş deniz yıldızlarını denize attığını fark eder ve; "Niçin bu deniz yıldızlarını denize atıyorsun?" diye sorar.

Topladıklarını hızla denize atmaya devam eden kişi; "Yaşamaları için" yanıtını verince, adama şaşkınlıkla, "İyi ama burada binlerce deniz yıldızı var. Hepsini atmanıza imkan yok. Sizin bunları denize atmanız neyi değiştirecek ki ?" der.

Yerden bir deniz yıldızı daha alıp denize atan kişi,

"Bak onun için çok şey değişti," karşılığını verir..."

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, tıpkı bu "Deniz yıldızı" hikayesinde olduğu gibi bütün öğrencilere bir şekilde ulaşmayı kendine dert ettiği, her çalışmasıyla görülmektedir.

Ziya hoca; bilgisi, üslubu, duruşu ve çabası ile eğitime ilişkin doğru bir paradigma inşaa etme adına büyük bir hassasiyet göstermektedir.

"Bilginin dokunmadığı aile ve öğrenci kalmasın" diye de iletişimin bütün enstrümanlarını çok bilgece kullanmaktadır.

"Eğitimin doğrularını," rol model duruşu ve özellikle eğitimin ruhuna uygun bir dil ile nakış nakış işlemektedir.

Evet, mümkün olsa bütün öğrencilere bir bir ulaşıp hayatlarına dokunuşlar yapma arayışında, derdinde ve çabasında olduğu her şekilde tezahür edilmektedir.

Bu bağlamda özellikle "Eğitim Takvimi" ve "Ya/da Eğitim Dergisi," Ziya hocanın ne denli her öğrenciye farklı farklı yollardan ulaşmanın derdi ile yandığını ziyadesiyle göstermektedir.

Nitekim büyük bir itina ve hassasiyetle hazırlanan "Eğitim Takvimi," her aileye dolayısıyla her öğrenciye ulaşmayı amaçladığının somut örneğidir.

Yine aynı şekilde "Ya/da Eğitim Dergisi" ile öğretmenler üzerinden güncel bilgilerle öğrencilere ulaşıp dokunmayı hedeflediği aşikârdır.

Özellikle "Eğitim Takvimi" ile eğitimin üç ayağından biri ve diğer bir ifade ile eğitimin temel taşı olan ailelere, çocuk eğitimine ilişkin bilinçlendirmenin amaçlanmış olması, çok rasyonel bir çalışma.

Ailelerin çocuk eğitiminde bilgilendirilmesi neden mi önemli?

Çünkü her çocuk için doğru davranışın, ahlakın, terbiyenin hatta başarının ve en önemlisi, "iyi insan" olmanın temeli ailedir.

Hem çocukları iyi yetiştirmek, bir ekip işidir. Bu ekibin en doğal üyeleri, anne-baba ve öğretmenlerdir. Bu ekibe ailenin dahil edilmemesi ekibin vücut bulmaması demektir.

Hatta aile, çocukların bütün davranışlarının temelinin atıldığı ve hayata hazırlandığı yerdir. Daha doğrusu hayatın tam kendisidir, aile.

Bilinçli aile, mutlu ve başarılı çocuklar demektir.

Dolayısıyla bir ailenin çocuğunu geleceğe ahlaklı, terbiyeli aynı zamanda mutlu, başarılı ve kendi ayaklarının üstünde durabilabilecek şekilde yetiştirmesi için bilinçli olması elzemdir.

Özellikle okul başarısı bağlamında aile, eğitimin bir temel taşı olarak çok önemli bir etkendir. Çünkü okulda öğretilen bilgilerin kuluçkası yani bu bilgilerin en nihayetinde filizlenip meyveye dönüşmesi ancak bilinçli bir aile atmosferinde mümkün olabiliyor.

Bu sebeple ailelerin eğitime dair misyonunu ve işlevini sağlıklı icra etmesi bağlamında "Eğitim Takvimi," ailelere büyük bir katkı sunacaktır.

Zira "Eğitim Takvimi," ailelerin çocuklarını eğitip hayata hazırlama yolculuğunda "aktif rol" almalarını pratikleştirmeyi sağlayacak bir muhtevaya sahip.

Daha doğrusu "Eğitim Takvimi," aileler için adeta bir "Günlük Plan" niteliği taşımaktadır.

Nitekim, "Eğitim Takviminin" her bir yaprağı, ailelerin çocukları ile bilinçli, etkili ve kaliteli zaman geçirmeleri için adeta reçete niteliğindedir. 

İşte mezkûr takvimde ailelerin hergün çocuklarına bilinçli ve eğlenceli zaman geçirmeleri için hazırlanan adeta "Günlük Plan" niteliğinde işlenen konu başlıkları:

"Günün sözü,

Günün kelimesi,

Günün atasözü,

Günün oyunu,

Günün önerisi,

Günün değeri,

Günün çözümü,

Günün nedeni

Günün doğrusu," şeklinde çok bilgece ve ustaca tane tane özenle hazırlanmış, "aspirin bilgilerle" dolu, bir eğitim takvimi.

Esasında bu "Aspirin bilgilerin" takvim aracılığyla her eve ve her gönüle ulaşılmasını düşünüp sağlamak, Ziya hocanın her öğrenciye ulaşmayı ne denli kendine dert ettiğini ziyadesiyle yansıtmaktadır.

Dahası tıpkı mezkûr hikayede deniz yıldızlarını tane tane  kurtarmaya çalışan kişi gibi, Ziya hoca da her fırsatta eğitimin bütün paydaşlarına bir bilinç ve anlayış kazandırarak, her öğrencinin hayatını kurtarma derdindedir.

Evet, söylemleri ile  ilham veren, tespitleriyle düşündüren, koyduğu hedeflerle bizleri heyecanlandıran ve en önemlisi umut ışığı olan Ziya hoca, eğitim sistemindeki gedikleri gidermeye çalışmasının yanı sıra, eğitimin ruhuna uygun yeni bir dil, olması gereken bir anlayış ve doğru bir  paradigma inşa etmede gösterdiği enerji, elbette meyvelerini verecektir.

Ayrıca bütün öğretmenlerin öğrencileri için "Deniz Yıldızı" hikâyesindeki kişinin sahip olduğu derinliğe sahip olması dileğiyle... 2019-2020 Eğitim Öğretim yılının ikinci dönemi, eğitim camiasına hayırlı olsun.

02.02.2020

Eğitimci-Sosyolog

Mehmet Şah Marhan 

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.