Hava Durumu

22 Haziran 2021 Tarihli Güncellenen Destek Eğitim Programları Yazısı

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından E-26670320-160.02.03-26901833 sayılı 22 Haziran 2021 tarihli Güncellenen Destek Eğitim Programları konulu resmi yazı yayınlandı.

Haber Giriş Tarihi: 02.11.2021 18:58
Haber Güncellenme Tarihi: 02.11.2021 20:58
https://www.kamuajans.com/
22 Haziran 2021 Tarihli Güncellenen Destek Eğitim Programları Yazısı

Genel Müdür Bakan a. Mehmet Nezir GÜL imzalı resmi yazıda ''Özel eğitim ihtiyacı olan bireylerin 5580 Sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu çerçevesinde faaliyet gösteren özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinden yararlanmakta oldukları destek eğitim programları Talim Terbiye Kurulu Başkanlığının 21.04.2021 tarihli ve 10 Sayılı Kararı doğrultusunda yenilenmiştir.

Covid-19 salgını nedeniyle tüm eğitim öğretim hizmetlerinde olduğu gibi özel eğitim ihtiyacı olan bireylerin yararlandığı özel eğitim hizmetlerinde de destek eğitim raporları sürelerinin defaten uzatılması, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde eğitim hizmetlerine ara verilmesi gibi bir takım değişikliklere gidilmiştir.

Bu bağlamda ilgi kararda onaylanan destek eğitim programlarının uygulanmasına MEB Bilgi İşlem Sistemine entegre edilmesi, rehberlik ve araştırma merkezleri ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde görev yapan personele tanıtılması gibi nedenlerden dolayı 30 Temmuz 2021 tarihinden itibaren başlanacaktır.

21.04.2021 Tarihli Talim Terbiye Kurul Kararı ile kabul edilen destek eğitim programlarının uygulama süreci aşağıdaki hususlar doğrultusunda yürütülecektir:

a) 30 Temmuz 2021 tarihine kadar yapılacak eğitsel değerlendirme ve tanılama sürecinde destek eğitim raporları, eski destek eğitim programları üzerinden en fazla altı ay olarak düzenlenecektir.

b) Yeni programların uygulanmasına geçiş sürecinde mağduriyet ve aksaklık yaşanmaması amacıyla aşamalı geçiş süreci benimsenecektir. Bu nedenle hali hazırda eski programa devam eden bireyler özel eğitim değerlendirme kurulu destek eğitim raporu bitiş süresine kadar bu programa devam edecektir. Rehberlik ve araştırma merkezinde yapılan eğitsel değerlendirme ve tanılama sonrasında yeni destek eğitim programlarından yararlanabilecektir.

c) 21.06.2021 tarihinden itibaren yapılacak olan pilotlama çalışması kapsamında yer alan bireyler ile 30.07.2021 tarihinden itibaren ilk defa eğitsel değerlendirme ve tanılaması yapılarak destek eğitim önerilecek bireyler yeni destek eğitim programlardan yararlanacaktır.

d) Eski destek eğitim programından yararlanan özel eğitim ihtiyacı olan bireylerin programdan yararlandıkları modüllerin süreleri yeni destek eğitim programında yer alan modüllerin toplam süresinden çıkartılacak olup kalan süre kadar destek eğitim hizmetinden yararlanacaktır.

e) Eski destek eğitim programlarında yer alan modüllerde belirtilen toplam sürenin tamamından yararlanan bireyler yeni destek eğitim programlarında karşılığı olan modüllerden yararlanamayacak ancak bireyin ihtiyacı doğrultusunda programlara yeni eklenen modüllerden yararlanabilecektir.

f) 30.07.2021 tarihinden itibaren yeni destek eğitim programları MEBBİS RAMMODÜLÜ'ne işlenmiş olacağından bu tarih öncesinde eski programa göre eğitsel değerlendirme ve tanılaması yapılan ve destek eğitim önerilen bireylere ait tüm bilgilerin sisteme işlenmiş olması gerekmektedir.

g) Yeni destek eğitim programlarında yer alan modüllerin destek eğitim türlerine göre dağılımı ve eski program ile yeni programda yer alan modüllerin karşılaştırmaları ekte yer alan tabloya göre yapılacaktır.

Gerekli iş ve işlemlerin yapılan açıklamalar doğrultusunda ilgili birimlerce titizlikle yürütülmesinin sağlanması hususunda; bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.'' denilmiştir.

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.