2020 Yılında Zorunlu Hizmet Affı Gelecek Mi?

2020 Yılında Zorunlu Hizmet Affı Gelecek Mi?

Öğretmenlerin belirlenen bölgelerde zorunlu olarak hizmet vermesi anlamına gelen Zorunlu hizmette valilikler tarafından belirlenen zorunlu hizmet bölgelerinde öğretmenlerin belirlenen süre boyunca çalışmak zorunda olmasıdır.

Son yıllarda belli ölçüde zorunlu hizmet affı getirilmiş, öğretmenlerin zorunlu hizmetten muaf tutulması sağlanmıştı. 2020 yılında da zorunlu hizmet affının getirilip getirilmeyeceği merak ediliyor.

En son 2020 yılında çıkarılan zorunlu hizmet affının üzerinden 10 yıl gibi uzun bir süre geçti. Haliyle öğretmenler 2020 yılında zorunlu hizmet affına ilişkin bir yenilik bekliyor. Her ne kadar bazı öğretmenler buna itiraz etseler de bir kısım öğretmen zorunlu hizmet affını bekliyor.

2020 Yılı Zorunlu Hizmet Yükümlüsü Öğretmenlerin Zorunlu Bölgelere Tayin İsteme İşlemleri, koronavirüs nedeniyle bir yıl ertelenmişti. Konuya ilişkin duyuruyu Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürü Hamza Aydoğdu kişisel twitter hesabından yapmıştı.

Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan 68898891-903.02.01-e.648/638 sayılı Zorunlu Çalışma Yükümlülüğüne Bağlı Yer Değiştirmeler konulu 20 Nisan 2020 tarihli resmi yazıda ''Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nin 42'nci maddesine göre zorunlu çalışma yükümlülüğü bulunan öğretmenlerin zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirmelerine ilişkin işlemler; Covid-19 salgını kapsamında alınan tedbirler bağlamında Bakanlık Makamının 8 Nisan 2020 tarihli 6258396 sayılı Onayı doğrultusunda 2021 yılında yapılacak olan isteğe ve zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirme dönemine kadar ertelenmiştir.

Bu itibarla Bakanlığımıza bağlı resmi eğitim kurumlarının 1, 2 ve 3'üncü hizmet alanlarında görev yapan ve zorunlu çalışma yükümlülüğü bulunan öğretmenler bakımından 2020 yılı yer değiştirme döneminde zorunlu çalışma yükümlülüğü kapsamında resen bir atama gerçekleştirilmeyecektir. Ancak bu durumda olan öğretmenlerden isteyenler, 2020 yılında yapılacak yer değiştirme döneminde zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirme başvurusunda bulunabileceklerdir.'' denilmiştir.

Erteleme durumunun ardından bazı öğretmenler zorunlu hizmetten muaf olmayı talep etmektedir. 

Konuya ilişkin bugüne kadar bir açıklamada bulunmayan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un konuya ilişkin bir açıklama yapması gerekmektedir.

Birinci hizmet bölgeleri Adana, Afyonkarahisar, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bartın, Bilecik, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Düzce, Edirne, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, Mersin, İzmir, Karabük, Karaman, Kayseri, Kırıkkale, Kırklareli, Kocaeli, Konya, Kütahya, Manisa, Muğla, Osmaniye, Sakarya, Samsun, Sinop, Tekirdağ, Trabzon, Uşak, Yalova, Zonguldak'tır.

İkinci hizmet bölgeleri Adıyaman, Artvin, Bayburt, Çankırı, Elazığ, Erzincan, Giresun, Gümüşhane, İstanbul, Kahramanmaraş, Kastamonu, Kırşehir, Kilis, Malatya, Nevşehir, Niğde, Ordu, Rize, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Yozgat'tır.

Üçüncü hizmet bölgeleri, Ardahan, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Erzurum, Hakkari, Iğdır, Kars, Mardin, Muş, Siirt, Şırnak, Tunceli, Van'dır. 

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.