Hava Durumu

11 Haziran 2021 Tarihli "Okulum Temiz" Belge Yenileme Yazısı

Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından E-24301423-60.02-26368844 sayılı 11 Haziran 2021 tarihli "Okulum Temiz" Belge Yenileme konulu resmi yazı yayınlandı.

Haber Giriş Tarihi: 02.11.2021 18:58
Haber Güncellenme Tarihi: 02.11.2021 20:58
https://www.kamuajans.com/
11 Haziran 2021 Tarihli "Okulum Temiz" Belge Yenileme Yazısı

Sistem Belgelendirme Yürütme Kurulu Başkanı Bakan a. Genel Müdür İsmail ÇOLAK imzalı resmi yazıda ''Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatı ile okul ve kurumlarında yönetim sistemi belgelendirme iş ve işlemleri Bakanlığımız Belgelendirme Hizmetleri Yönergesi'nde kayıtlı Yönerge doğrultusunda yürütülmektedir.

Bakanlığımız ile Türk Standartları Enstitüsü (TSE) arasında, 27 Temmuz 2020 tarihinde imzalanan iş birliği protokolü kapsamında hazırlanan "Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu"na uygun olarak tutarlı, geçerli, güvenilir, tarafsız bir anlayışla "Okulum Temiz" belgelendirme programı Bakanlık Makamı'nın 30.07.2020 tarih ve 24301423-20-E.10075132 sayılı Onayı'nda kayıtlı Makam Onayı doğrultusunda yürütülmektedir.

Bakanlığımıza bağlı resmî/özel eğitim kurumlarında, başta salgın hastalıklar olmak üzere tüm enfeksiyonların önlenmesi ve hijyen şartlarının geliştirilmesi amacı ile uygulanmakta olan "Okulum Temiz" belgelendirme programı gereğince her yıl "Belge Yenileme Tetkikleri"nin yapılması gerekmektedir. 2021-2022 eğitim öğretim yılında "Okulum Temiz" belge yenileme işlemlerinin sertifikasyon süreçlerinin hakkında aşağıda yer alan esaslara uygun yürütülmesi planlanmaktadır.

Buna göre;

1) Okul ve kurumlarda "Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu" şartlarına uygun olarak hazırlanan dokümanlarda gerekli güncellemelerin ve öz değerlendirmelerin yapılması,

2) Okul ve kurumlar tarafından http://merkezisgb.meb.gov.tr/belgelendirme adresinde yer alan "Yönetim Sistemi Belgelendirme Portalı''nda yer alan başvuru dokümanlarının güncellenmesi,

3) İl millî eğitim müdürlüğü işyeri sağlık ve güvenlik birimlerince belgelendirme programına uygun olarak "Belge Yenileme" tetkiklerinin planlanması,

4) 2021-2022 eğitim öğretim yılı için "Belge Yenileme" tetkiklerinin yeni eğitim öğretim yılı başlamadan tamamlanması,

5) İl millî eğitim müdürlüğü işyeri sağlık ve güvenlik birimlerince, ihtiyaç bulunması hâlinde "Okulum Temiz" tetkik görevlisi eğitimi için Bakanlığımız arge_isgb@meb.gov.tr adresine taleplerin iletilmesi gerekmektedir.

Belgelendirme programı yönetim süreçlerinde kullanılması gerekli tüm dokümanların güncel hâline http://merkezisgb.meb.gov.tr/belgelendirme adresinde yer alan "Yönetim Sistemi Belgelendirme Portalı" üzerinden ulaşılmaktadır.

Geleceğimizin teminatı çocuklarımızın sağlığının korunması ve geliştirilmesi açısından son derece önemli olan bu uygulamaların aksamaya mahal verilmeden titizlikle yönetilmesi, bu süreçte tetkik görevlilerine her türlü kolaylığın sağlanması, taraflar arasında iş birliği ve koordinasyonun oluşturulması önemli ve gerekli görülmektedir.'' denilmiştir.

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.