Bankalar aracılığıyla 2 türlü para transferi yapılabilir. Birincisi EFT yani açılımı elektronik fon transferi, ikincisi ise havale. EFT ve Havalenin ikisi de para transferi manasına gelmesine rağmen aslında detayda birbirinden farklıdırlar. EFT farklı iki banka arasındaki para transferiyken Havale aynı bankanın farklı hesap yada şubeleri arasındaki para transferini ifade eder.

Bankalardan iki türlü para transferi yapılabiliyor. Bunlar EFT yani elektronik fon transferi, diğeri ise havale işlemi. EFT ve Havale kavramlarının ikisi de para transferi olsa da farklı terimlerdir. EFT farklı bankalar arasındaki para transferi, Havale ise aynı bankanın farklı hesap yada şubeleri arasındaki para transferidir.

Nakit para transferleri artık daha çok dijital ortamlarda yapılıyor. Gelişne teknoloji ile birlikte özellikle büyük meblağlar, bankalar üzerinden paraya el sürmeden EFT veya Havale yöntemleri ile hesaptan hesaba transfer oluyor. EFT, bankalar tarafından belirlenen EFT saatleri aralığında hesaba geçer. EFT saatleri genelde 8.30'da başlar ve 17.00'da biter. EFT işlemleri iş günlerinde olur. Resmi tatillerde ve haftasonu yapılan EFT'ler ilk iş gününde alıcı hesabına geçer. Havale ise günün her anında tatillerde bile yapılabiliyor. EFT ve Havale işlemleri ile ilgili merak edilenleri haberimizde...

Koronavirüs salgını nedeni ile bankalar internetten yapılan her türlü hizmeti bedelsiz sunmaya başladı. Haberdeki EFT, Havale ücretleri normal zamanlara göredir.

Gelinim Mutfakta 28 Aralık 2021 Salı puan durumu | 28 Aralık Gelinim Mutfakta kim birinci oldu? Gelinim Mutfakta 28 Aralık 2021 Salı puan durumu | 28 Aralık Gelinim Mutfakta kim birinci oldu?

A bankasından B bankasına internet, bankamatik veya banka şubesi üzerinden para transferine EFT denir. EFT yaparken, başka bir banka şubesine para gönderirken, bankalar genelde bir ücret keserler. Aynı banka fakat farklı şubeler veya hesaplar arasında para gönderme işlemine havale denir. Havale yaparken de çoğu banka Havale bedeli adı altında ücret keser.

EFT ve Havale Hemen Hesaba Geçer Mi?

EFT yani bir bankadan başka bir bankaya para gönderme, para transferi yapma işlemi hemen işlenmez. Bankadan bankaya ve meblağın büyüklüğüne, o günkü yoğunluğa göre 30 dakika ile doksan dakika arasında süre geçebilir. Ama bazı durumlarda bu işlem çok daha hızlı bir şekilde olabiliyor. Fakat EFT işlemi için her bankanın belirli bir saati var. O saatler arasında EFT işlemi yapmak gerekiyor.

Havale yani aynı bankalar arasında yapılan para transferi ise anında gereçekleşir. Havale gönderildiği anda karşı taraf kendi hesabında dakikalar içinde görür. Havale ile para gönderme 7 gün 24 saat, tatillerde bile yapılabilen bir işlemdir.

EFT, Havale Ücretleri Ne Kadar?

2020 EFT ücretleri

EFT ücreti işlem tutarı eğer 1000 TL altında ise mobil bankacılık ve internet bankacılığı aracılığıyla yapılan işlemler ile düzenli ödemelerde 1 TL, ATM’den yapılan işlemlerde 2 TL, şube ve diğer kanallar ile yapılan işlemlerde ise 5 TL olarak belirlendi.

1000 TL altında EFT işlemini mobil ve internet bankacılığı üzerinden yapanlar 1 lira, ATM'lerden yapanlar 2 lira, diğer kanallardan yapanlar ise en fazla 5 lira ödeyecek.

Bu tutar bin lira ile 50 bin lira arasındaysa aynı işlemler için tutar 2 lira ile 10 lira arasında olacak.

Normal saatler dışında yapılacak EFT'lerde ücret yüzde elli artacak.

Havale ücretleri ise EFT ücretlerinin yarısı olarak uygulanacak.