E-okul vbs sistemi hem veliler hem de öğrenciler tarafından sıklıkla kullanılıyor. E-okul vbs sistemini yalnızca öğrenciler kullanmıyor

Öğrencilerin hem notlarını hem de devamsızlıklarını görebildikleri bu sistem eğitim durumu hakkında bilgi almak isteyen öğrenciler tarafından oldukça sık kullanılıyor. E-okul vbs sistemini yalnızca öğrenciler kullanmıyor. Çocuğunun durumu hakkında bilgi almak isteyen veliler de e-okul sistemiyle bir hayli yakından ilgileniyor.

E- okul üzerinden okul ile ilgili her şey takip edilebiliyor. Ders programından devamsızlık bilgisine, sınav sonuçlarından öğretmen bilgisine kadar her şey e- okul sistemi üzerinden öğrenci ve velilere ulaştırılıyor. Okul ile ilgili bilgi edinmek isteyenlerin ilgilendiği e- okul sistemine giriş yapmak ise oldukça basit.

E-okul Sistemine Nasıl Giriş Yapılır?

Okul ile ilgili birçok bilgiye kolaylıkla erişildiği e-okul sistemine giriş yapmak oldukça basittir. Öncelikle yapmanız gereken şey tarayıcıdan e-okul bağlantısını açmaktır. E- okul sistemini açtıktan sonra sizden istenen bilgileri doğru şekilde girmeniz gerekir. Bu bilgiler doğru girdiğinizde ikinci bir doğrulama için tekrar öğrencinin nüfus cüzdanı bilgilerini gireceğiniz bir sayfa açılacaktır.

https://e-okul.meb.gov.tr/ web adresine giriş yapılır.

Açılan bu ikinci sayfada öğrencinin aile sıra numarası, nüfusa kayıtlı olduğu il, okuduğu sınıf gibi bilgileri doğrulamanız gerekir. Son olarak açılacak olan sayfada öğrencinin fotoğrafını seçmeniz ve doğrulamanız gerekir. Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra E-okul sistemine girerek okul ile ilgili öğrenmek istediğiniz her şeyi öğrenebilirsiniz.

E-okul sistemine tarayıcı üzerinden bu şekilde girebilirsiniz. Ancak bir de e-okul mobil uygulaması üzerinden de giriş yapabilirsiniz. E-okul mobil uygulamasını telefonunuza indirerek kolay ve pratik bir şekilde kullanabilirsiniz.

Mobil uygulama üzerinden de not bilgisi, devamsızlık durumu, ders programı gibi bilgilere kolaylıkla erişebilirsiniz.

Çocuklar okuldan çok sosyal medyada Çocuklar okuldan çok sosyal medyada

e-Okul Hakkında

Devlet ve özel ilköğretim okulları, anaokulları, özel eğitim kurumları, ortaöğretim kurumları e-Okul sisteminde işlem yapmaktadır.

e-Okul sisteminde öğrenci kaydı, nakil işlemleri, not girişleri, devamsızlık işlemleri, sınav bilgileri, merkezî olarak yapılacak sınavların (LGS, DPY-B vb.) başvuru ve tercih işlemleri, belge işlemleri (takdir, teşekkür, onur vb.), haftalık ders programı girişleri, alınan belgeler, e-karne, şube yazılı ortalamaları, duyurular ve birçok modül üzerinden bilgi girişleri T.C. Millî Eğitim Bakanlığı sunucularına girilmektedir.

e-Okul modülünün haricinde, velilerin öğrencilerin okul durumlarının takibi için açılmış olan e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi (e-Okul VBS) bulunmaktadır. Bu sistemde ise öğrencinin devamsızlıkları, ders programı, davranış notları, sınav tarihleri, okul tarafından yapılan duyurular, merkezî sınavların giriş belgeleri veya tercih sonuçları bu sistem üzerinden Türkiye Cumhuriyeti (TC) Kimlik Numarası ve okul numarası girildikten sonra birkaç güvenlik sorusuna cevap verilerek takip edilebilir.