Gelişen teknoloji sayesinde günümüzde her işlem hemen hemen internet ortamında çözülüyor. Tabiki kolaylıkları yanında zorluklarda yaşanmıyor değil. Bu durum güvenilir internet sitelerine ihtiyaçı arttırıyor. Birkaç yıl önce hayata geçirilen e-Devlet Sistemi'ne giriş, e-Devlet şifre edinme gibi konuların ayrıntısını haberimizde bulabilirsiniz.

E-Devlet kapısı sayesinde yüz yüze halledilmesi gereken bir çok kamu iş ve işlemi elektronik ortamda halledilir oldu. İkametgah belgesinden sabıka kaydına, sigorta dökümüne kadar belgeleri E-Devlet üzerinden kolaylıkla edinebiliyoruz.

Son dönemin popüler uygulaması olan e-Devlet ile artık bütün işlemlerimizi kolayca oturduğumuz yerden gerçekleştirebiliyoruz. Ama E-devlet şifresinin güvenli olduğundan emin olmalısınız.

e-Devlet ile tüm işlemlerinizi yerinizden kalkmadan oturduğunuz yerden halledebilirsiniz. Tek yapmanız gereken e-Devlet şifrenizi unutmamak. Şayet şifrenizi unutsanız da yeni şifre oluşturmak çok kolay.

Kamu kurumlarında belirli saatlerde sıraya girip yapabileceğimiz işlemleri istediğimiz saatte kolayca halletmemizi sağlayan E-Devlet portalı günden güne hizmet sayısını ve çeşidini arttırıyor. Elektronik ortamda online olarak kamu iş ve işlemlerini yapmamıza olanak sağlayan E-Devlet sistemine giriş yapabilmek için bazı yöntemler var.

e-Devlet Kapısı'na giriş sağlayabilmek öncelikle www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapmalısınız. E-Devlet uygulamasını akıllı cihazlarınıza indirebilmeniz de mümkün. Daha sonra aşağıdaki giriş yöntemleri ile sisteme giriş yapabilirsiniz.

- T.C. kimlik kartı ile giriş,

- E-Devlet şifresi ile giriş,

- Mobil imza ile giriş,

- Elektronik imza ile giriş,

- İnternet bankacılığı ile giriş.

E-Devlet şifresini PTT şubelerinden alabilirsiniz. Her vatandaş kendi e-Devlet şifresini T.C. kimlik numarasının üzerinde yazdığı kimlik kartı ile alabilmektedir. Size en yakın PTT şubesine giderek 2 TL karşılığında E-Devlet şifresi temin edebilirsiniz. Eğer daha önce PTT şubelerinden şifre aldıysanız ve şifreyi unuttuysanız:

- Şifremi unuttum seçeneğini işaretleyin ve devam edin.

- Sonrasında sizden istenen bilgileri eksiksiz olarak girdikten sonra sayfanın altında bulunan güvenlik kodunu da girip devam edin.

- Sayfada sizden istenen bilgileri girip yeniden devam edin.

- Sonra cep telefonu numaranız ile doğrulama kodu istenecektir.

Bu işlemlerle yeniden şifre alamadıysanız PTT şubelerinden 4 TL karşılığında tekrar şifre edinebilirsiniz.