Ukrayna, Rusya, Türkiye ve Birleşmiş Milletler (BM) tarafından 22 Temmuz’da İstanbul’da imzalanan tahıl sevkiyatı anlaşması çerçevesinde, mısır yüklü RAZONI isimli yük gemisi Lübnan'a gitmek üzere Odessa Limanı’ndan hareket etti.

Ukrayna tahılını taşıyan Sierra Leone bayraklı RAZONI isimli kuru yük gemisi Lübnana gitmek üzere Odessa Limanından yola çıktı. Geminin 26 bin ton mısır taşıdığı belirtilirken, Ukrayna ticaret gemilerinin belirli bir mesafe boyunca yük gemisine eşlik edeceği ifade edildi.

Ukrayna, Rusya, Türkiye ve Birleşmiş Milletler (BM) tarafından 22 Temmuzda İstanbulda imzalanan tahıl sevkiyatı anlaşmasının ardından, Ukraynanın Çornomorsk, Yuzhne ve Odessa limanlarında tahıl ihracatına yönelik çalışmalar başlatılmıştı. Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ”Daha önce olduğu gibi Rusya, limanların altyapısını bombalamaya devam ederse B planına geçeceğiz. Yani Tuna limanlarını kullanacağız, demiryollarını kullanacağız ve mümkün olduğunca fazla tahıl sevkiyatı yapacağız” ifadelerini kullanmıştı.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ise geçtiğimiz cuma günü tahıl sevkiyatının yapılacağı 3 limandan biri olan Çornomorsk limanını ziyaret ederek, “İlk gemi yüklendi. Bu, limanın çalışmaya başladığını gösteriyor. Ukrayna tarafı tamamen hazır. Birlemiş Milletler ve Türkiyeye işaret gönderdik. Ordumuz güvenlik durumunu garanti ediyor. Altyapı Bakanımız, Türk tarafı ve BM ile doğrudan temas halinde, onlardan sevkiyata başlayabileceğimize dair işaret bekliyoruz” sözlerini kullanmıştı.

BMden Odessa Limanından sefere başlayan kuru yük gemisi hakkında açıklama

Birleşmiş Milletler (BM) Ankara Ofisinden yapılan açıklamada, “M/V Razoni 26 bin tonun üzerinde mısır taşıyacak. Odessadan hareket ettikten sonra 2 Ağustosta Türkiye karasularındaki teftiş lokasyonuna varması bekleniyor. Teftişin ardından gemi, nihai varış yeri olan Lübnanın Trablus Limanına hareket edecek” denildi.

BM Ankara Ofisinden M/V Razoni isimli kuru yük gemisinin Odessa Limanından sefere başlaması hakkında açıklama yapıldı. Güvenli İnsani Denizyolu Koridorunun belirli koordinatları ve kısıtlamalarını kabul eden Müşterek Koordinasyon Merkezinin bu ayrıntıları uluslararası navigasyon prosedürlerine uygun olarak ilettiği belirtildi. Müşterek Koordinasyon Merkezinin geminin güvenli bir şekilde seyahati için tüm katılımcılarından askeri ve diğer ilgili yetkililerini bilgilendirmelerinin istenildiği kaydedildi.

Müşterek Koordinasyon Merkezinin gemiye seferi için onay vermeden önce geminin sefer kapasitesinin ve Odessa Limanının hazır olup olmadığının da teyit edildiğinin vurgulandığı açıklamada, "M/V Razoni 26 bin tonun üzerinde mısır taşıyacak. Odessadan hareket ettikten sonra 2 Ağustosta Türkiye karasularındaki teftiş lokasyonuna varması bekleniyor. Teftişin ardından gemi nihai varış yeri olan Lübnanın Trablus Limanına hareket edecek. Müşterek Koordinasyon Merkezi, geminin Güvenli İnsani Denizyolu Koridorundan emniyetli bir şekilde geçişini gözlemleyecek” ifadelerine yer verildi.

Çeyrek ve gram altın ne kadar oldu? Çeyrek ve gram altın ne kadar oldu?

Koordinasyon Merkezi, 27 Temmuzda "Karadeniz Tahıl Girişimi" çerçevesinde İstanbulda kuruldu. Ukrayna, Rusya, Türkiye ve Birleşmiş Milletler yetkililerinin oluşturduğu merkez; tahıl, diğer yiyecek maddeleri ve gübrenin Ukraynanın Karadenizdeki başlıca üç limanından ticari gemilerle dünyaya emniyetli bir şekilde naklini sağlayacak.