Her sene 19 Kasım'da kutlanan ve Birleşmiş Milletler tarafında da desteklenen uluslararası bir gün olan Uluslararası Erkekler Günü (International Men's Day - IMD) Dünya Erkekler Günü olarak da bilinmektedir. Bu güne özel (erkekler günü) mesajlar ve sözler haberimiz içeriğinde.

Dünyada milyonlarca erkek yaşamaktadır. Dolayısıyla milyonlarca erkeğin bir günü olmasın mı, olsun tabii. Dünya Erkekler Günü, erkekler için kabul edilmiş bir gündür. Dünya Erkekler Günü'nün ayrıntılarına bakalım.

2016 yılından beri Amerika Birleşik Devletleri, Antigua ve Barbuda, Avustralya, Avusturya, Bosna Hersek, Botsvana, Burundi, Çin, Danimarka, Fransa, Gana, Güney Afrika, Grenada, Hırvatistan, Hindistan, İrlanda, İtalya, Jamaika, Kanada, Cayman Adaları, Küba, Man Adası, Macaristan, Malta, Nijerya, Norveç, Pakistan, Romanya, Saint Kitts ve Nevis, Saint Lucia, Singapur, Şeyseller, Tanzanya, Trinidad-Tobago, Ukrayna, İngiltere, Zimbabve'de Dünya Erkekler Günü resmi olarak kabul edilmiş ve kutlanmaya başlanmıştır.

Prof. Dr. Thomas Oaster tarafından 7 Şubat 1992 tarihinde dile getirilmiş bir proje olan Dünya Erkekler Günü; ilk defa 1999 yılında Trinidad-Tobago'da resmi olarak kabul edilmiş ve kutlanmıştır. 

Uluslararası Erkekler Günü (Dünya Erkekler Günü), UNESCO'da da dile getirilmiş ve Ingenborg Breines Kadın ve Barış Kültür Müdürü tarafından " Bu mükemmel bir fikir ve bazı cinsiyet dengelerini bize verecektir " sözleri ile önemi anlatılmıştır.

Uluslararası Erkekler Günü'nün kutlanma amacı cinsiyetler arası ilişkilerin geliştirilmesi, erkeklerin rol model olduğu durumların vurgulanması, erkeklerin yaşadığı cinsiyete bağlı eşitsizlikler vs. birçok konuyu içerir.

DÜNYA ERKEKLER GÜNÜ MESAJLARI VE SÖZLERİ

Erkek olmak doğuştan gelen bir alın yazısı olsa da, adam olmak her erkeğe nasip olmuyor.

Kadınsız bir erkek horozsuz bir tabanca gibidir; erkeği ateşleyen kadındır.

Erkekler uslanmaz, erkekler teslim olur.

Kadınların zekaları kendilerini seven erkeklerden kalma tortulardan oluşur. Tıpkı erkeklerin zevkinde de hayatlarından geçmiş kadınların izinin kalması gibi. Çoğu zaman bir kadının bize çektirdiği dayanılmaz acılar başka bir kadının bizi sevmesine neden olur.

İsterim ki karanlıkta tek beyazın olayım, isterim ki son nefeste alın yazın olayım. Ekmek gibi, su gibi sana lazım olayım, seninle kavuşmanın rüyasındayım. Diyeceğin bir evet ile hayır arasındayım.

Hepimiz bir erkeğin ahmakça davrandığında, bizden hoşlandığı anlamına geldiğine inanmaya programlanmışız.

Sevgilisi olan güzel kızların sorunlarını dinleyen tipsiz ama duygusal genç, bu sene de “En İyi Yardımcı Erkek” dalında ödüle layık görüldü.

Kadınlar erkekler için değil, yine kadınlar için süslenirler çünkü asıl duygu diğer kadınlardan daha güzel olma arzusudur.

Erkekler hayatlarının devresinde, evlerinin tam hâkimidirler. O da doğdukları günden, üç yaşına kadar oldukları zamandır.

Hıçkırarak ağlayan bir kadının gözyaşları, ağlatan adamın başına geleceklerinin altına atılacak imzadır.

Hatunun sabah uyandığında yanında olmayanı makbuldür.

Kadın sevgi uğruna her şeye hazırdır, hatta sevişmeye de. Erkek ise sevişmek için her şeyi feda etmeye hazırdır; sevmeyi bile!

Bazı erkekler kadınları anlamaya çalışır, diğerleri kendilerini daha basit konulara adarlar, örneğin görelilik kuramına.

Her kadına sahip olmaya çalışan adam bir kadına hasret kalır! Bir kadına sahip olan adam; her kadını kendine hayran bırakır.

Ateş karşısında bozulmayan altın, altın karşısında bozulmayan kadın, kadın karşısında bozulmayan erkek; kalitelidir.

Kadınlar kendini güldüren erkekten hoşlanır sözü yalandır unutma çünkü kadınlar, sadece hoşlandıkları erkeklere güler aslında.

Erkekler önemsedikleri kadını kimseye anlatmaz, kadınlar ise önemsemedikleri erkeği.

“Sadece seni seviyorum” diyen bir erkek, “sadece mağazaları gezeceğim bir şey almayacağım” diyen bi kadın kadar yalan söylemiştir.

Erkek olmak; mükemmelliğini birçok kadında ispat etmek değil, tek bir kadına mükemmeli yaşatabilmektir.

Birisiyle mühürlenmek onu gördüğünde her şeyin değişmesi gibidir. Bir anda seni gezegene bağlayan şey yer çekimi değil, o olur.

Bir kadın bir koca buluncaya kadar geleceği konusunda endişelenir. Bir erkek ise ancak bir kadınla evlendikten sonra geleceği konusunda endişelenmeye başlar.

Erkek olmak doğuştan gelen bir alın yazısı olsa da, adam olmak her erkeğe nasip olmuyor.

Eğer kadın bir erkeği, gerçekten, severse, onun gözünde dünyadaki bütün erkekler; kesin olarak anlamını yitirir.

Erkekler uslanmaz, erkekler teslim olur.

Hayat işte. Uykun gelsin diye hayaline giren koyunları, uykun kaçsın diye hayatına giren öküzleri sayarsın.

Bir baba, hayatına başlaması için oğlunu besler, daha da önemlisi, bir MAN olmasına yardım eder. Dünya Erkekler Günü kutlu olsun!

2021 Yılı TIP Bayramına Özel Kutlama Mesajları 2021 Yılı TIP Bayramına Özel Kutlama Mesajları

“Bir kadın basitçe, ama bir erkek olmalı. Erkeklik riskli ve zor. Bir kadının isyanı ile elde edilir ve sadece diğer erkekler tarafından onaylanır. Duyarlılığa zorlanan erkeklik hiç erkeklik değildir. ”–Camille Paglia 

"Erkek olmak doğum meselesidir. Erkek olmak yaş meselesidir. Fakat centilmen olmak bir seçim meselesidir." - Vin Diesel