Milli Savunma Bakanlığı Askeralma Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan Dövizle ve Bedelli Askerlik Başvuru Duyurusuna göre; 1 Temmuz'dan yıl sonuna kadar bedelli askerlik ücreti 43 bin 151 lira 28 kuruş olarak belirlendi.

Bedelli ve dövizle askerlik hizmeti kapsamında yükümlülerce ödenmesi gereken bedel/döviz miktarları 26 Haziran 2019 tarihinde yürürlüğe giren 7179 sayılı Askeralma Kanunu’nun 9’uncu ve 39’uncu maddeleri gereğince 240.000 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarın bedelli askerlik hizmeti için Türk lirası, dövizle askerlik hizmeti için ise aynı tutarın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasınca döviz miktarının yatırılacağı gün tespit edilen döviz alış kuruna göre avro veya karşılığı konvertibl yabancı ülke parası olarak hesaplanmaktadır.

Memur aylık katsayısı her yıl 01 Ocak ve 01 Temmuz tarihleri itibarıyla yeniden hesaplanarak Hazine ve Maliye Bakanlığınca Genelge ile yayımlanmaktadır.

01 Temmuz 2021 (dâhil) tarihinden itibaren geçerli olacak memur aylık katsayısı Hazine ve Maliye Bakanlığınca 0.179797 olarak açıklanmıştır.

Yeditepe Üniversitesi Rektörü'nden skandal 'kılık kıyafet' yazısı Yeditepe Üniversitesi Rektörü'nden skandal 'kılık kıyafet' yazısı

Açıklanan memur aylık katsayısına göre 01 Temmuz 2021-31 Aralık 2021 tarihleri arasında bedelli askerlik hizmeti kapsamında yükümlülerce ödenecek bedel miktarı 43.151,28 Türk lirası olarak, dövizle askerlik hizmeti kapsamından ödenecek döviz miktarı ise 43.151,28 Türk lirasının Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasınca döviz miktarının yatırılacağı gün tespit edilen döviz alış kuruna göre avro veya karşılığı konvertibl yabancı ülke parası olarak yükümlülerin başvuruları esnasında konsolosluklarınca bildirilecektir.

01 Temmuz 2021 tarihinden itibaren geçici olarak durdurulan bedelli askerlik başvuru işlemlerine e-Devlet üzerinden ve askerlik şubelerince, dövizle askerlik başvuru ve ödeme işlemlerine ise dış temsilciliklerimizce yeniden başlanılmıştır.