Dönüşemeyen Okullar

Dönüşemeyen Okullar

Bilindiği üzere 1997 yılında 8 yıllık zorunlu eğitime geçildiğinde ortaokul ve ilkokullar ilköğretim okulları yapılmış, 4+4+4 ile birlikte ilköğretim okullarının kademeli olarak ilkokul ve ortaokula dönüşümü öngörülmüş, ancak bu sene itibarıyla dönüşüm büyük oranda tamamlanmıştır.

Öğrenci Velileri, Öğretmen ve yöneticiler için beraberinde sorunları da getiren dönüşüm, birçok öğretmen ve yöneticinin de yer değiştirmesine neden olacaktır. Dönüşümün en kolay olanı iki binası olan ilköğretim okullarında yaşanmıştır. İki binası olan bu ilköğretim okullarında binanın birisi anasınıfı ile birlikte 1,2,3 ve 4'lerden oluşan ilkokula dönüşürken, diğer bina da 5,6,7 ve 8. Sınıftan oluşan ortaokula dönüşmüştür. İki bina arasına da bir duvar örülerek binalar ayrılmış, aynı zamanda yöneticiler ve öğretmenler de branşlarına uygun okullarında kalmışlardır. Okul öncesi ve sınıf öğretmenleri ilkokula, branş öğretmenleri de ortaokula ayrılmıştır. Elbette her değişimin, dönüşümün birtakım sorunları olabilir diye düşünülebilir ancak sorunlara gereken tedbirlerin alınması yönünde çok ağır davranıldığını düşünüyorum. Çıkmayan yönetmelikler, yapılan bazı yönetmelik değişikliklerinin de yetersiz olması ihtiyaca cevap vermemesi gibi… Örneğin Norm Kadro yönetmeliğinde yapılan değişiklik gibi, hâlbuki dönüşüme uygun olarak norm kadro yönetmeliğinin tekrardan revize edilmesi gerekir.

Dönüşümlerin tüm hızı ile devam ettiği bir ortamda dönüşemeyen okulların olduğunu da unutmamak lazım. Büyük çoğunluğunun köylerde olduğu merkezde de bulunabilen bu okullarda ortaokullar sabahçı ilkokullar öğleci olarak ikili eğitim öğretime devam etmektedirler. Seneye 5 ve 6. Sınıfların haftada 35 saat ders yapacağını hesaba katarsak zaten uzun olan mesai saati daha da uzayacaktır. Daha önceden ilköğretim okulu iken de aynı şekilde 5.6.7.8'ler sabahçı 1.2.3.4'ler de öğleci olarak eğitim görmekte idi.  Yönetici normunda da farklı uygulamalar yapılmaktadır. Bazı iller 150 öğrenciden aşağı öğrenci sayısı olan okulların yöneticilerini norm kadro fazlası kabul ederken, bazı illerde 150 öğrenci sadece ilkokullar için geçerli bir durum diyerek ilkokul ve ortaokulda toplam 120-130 öğrenci de olsa norm kadro fazlası durum olarak kabul etmemektedir. Burada revize edilecek norm kadro yönetmeliğinde ortaokul için öğrenci sayısı somut olarak yer almalıdır.

Peki, bu okullar neden dönüşemiyor. Bu okulların dönüşümü sağlanamayacak mı? İşte burada işler biraz zor görünüyor. Çünkü büyük çoğunluğu köylerde bulunan bu okullar tek binadan oluşmaktadır. İkinci bir bina yapımı ise tartışılır. İlkokul ve ortaokul öğrenci sayıları az olan bu okulların müstakil okullar olarak ayrılması durumunda yöneticilikleri düşecek olmasından dolayı ortaokul öğrencilerini taşıma kapsamına alınmak zorunda kalınacak, ilkokullar da müdür yetkililiğe dönüşmek zorunda kalacak.  Elbette tamamında aynı durum söz konusu olmayacak. Öğrenci sayıları yeterli olan okullar da yöneticilikler devam edecek ve bu okullar sağlıklı bir dönüşümü tamamlamış olacak. Bunun için de iyi bir planlama lazım bina ihtiyacı olan yerleşim yerlerini zaman kaybetmeden tespit edip güzel bir planlama yapılmalıdır.

Dönüşen okullar, kademeli dönüşecek Okullar, Dönüşemeyen okullar hepsi bizim gözbebeğimiz olan okullarımız, 2013/2014 Eğitim öğretim yılına en sağlıklı şekilde hazırlanması temennisiyle…

En derin saygı ve muhabbetlerimle…

 

 

                                                             Mustafa YILDIRIM-KAMUAJANS.COM

                                                             Eğitimci Yazar

                                                             e-posta:[email protected]