Yemeklerin ana malzemesi olan domatesi ister çiğ ister pişirerek tüketebilirsiniz. Ama satın aldığınız domatesin doğal olmasından tereddüt ediyorsanız bir kaç basit püf nokta ile kendi domatesinizi kendiniz yetiştirebilirsiniz.

Asgari ücret 4. toplantı ne zaman, ayın kaçında? Asgari ücret ne zaman belli olacak, kaç toplantıda belli oluyor? Asgari ücret 4. toplantı ne zaman, ayın kaçında? Asgari ücret ne zaman belli olacak, kaç toplantıda belli oluyor?
Domates, yemeklerin en baş malzemesidir. Çorbası, kızartması derken domates ile birçok yemek çeşidi ortaya çıkarılabilir. Domates şu sıralar cep yakmaya devam ediyor. Dolayısıyla saksıda domates yetiştirme revaçta olmaya başladı.

Domates, patlıcangiller ailesinden, anavatanı Güney ve Orta Amerika olan, meyvesi yenebilen otsu bitki türüdür. Yemeklerin ana malzemesi olan domatesin faydası saymakla bitmiyor.

Şehirde yaşayanlar, toprağa hasret kalanlar balkonlarında saksılarda sebze yetiştirme furyasına katılıyor. Ancak sebze yetiştiriciliğine başlayanların dikkat etmesi gereken bazı hususlar var. Örneğin bitkilerin daha iyi büyüyebilmesi için çoğunlukla geniş saksılara ihtiyaç olduğu unutulmamalı. Saksıda domates nasıl yetiştirilir merak ediyorsanız haberimizi inceleyebilirsiniz.


Şehirlerlerde yaşayanların en büyük hasreti toprakla uğraşabilmektir. İmkanı olanlar çevrelerindeki yakın yerlerde arazilerle alarak en azından haftasonları bu hasretlerini dindirebilirken imkanı olmayanlar için tarım arazisi balkonları oluyor. Yeni trende göre balkonlarda saksılarda domates, biber, salatalık, limon yetiştirenleri görebiliyoruz. Saksıda domates yetiştirmek için az malzeme bol emek lazım.

Evde domates yetiştirebilir, organik domateslerle mükemmel yemekler, salatalar hazırlayabilirsiniz. Peki saksıda domates yetiştirmenin püf noktaları nelerdir? Domates ekimi ve bakımı ile ilgili püf noktaları sizlerle...

Saksıda domates yetiştirmek için yapılacaklar

1- Tohumları 24 saat boyunca nemlenmesi için ıslak bir bezde bekletin.

2- Toprağa küçük bir kap ile yüzde yüz organik bir toprak türü olan torf ekleyerek tohumların üzerine serpin.

3- Tohumları tekrar torf ile 1 cm kalınlıkta örtün. Üzerini sulayarak siyah poşetle kapayın. Çimlenme için en ideal sıcaklık 75 ile 90 derece olacaktır

4- Çimlenme sonrasında poşeti kaldırın.

5- Güneş ışığına doğrudan maruz kalmayan ama aydınlık bir alanda domateslerinizin yetişmesini bekleyin. Fideler ortaya çıktığında tepsiyi güneş alan bir yere taşıyın, fidelerin nakli için 3 haftaya gerek vardır

6- Toprağı her gün sulayın. Domatesleri gün içinde en az 8 saat güneş ışığı alacağı bir yerde konumlandırın. Domateslerin hem rengi olduğunda hem de orta kıvam bir olgunluğa eriştiğinde hasat edebilirsiniz.