Kahramanmaraş, Adana, Kayseri ve Gaziantep Doğa Kolejlerinde öğretmenlere sadece 100 lira zam yapıldı. Öğretmenlerin büyük bir bölümü asgari ücretin altında ücretlerle çalışıyor. Adana’daki Doğa Koleji’nden bir öğretmen durumu Sendika.Org’a anlattı.

Öğretmenlerin çoğu asgari ücretin altında maaş alıyor
Beş yıldır Adana Doğa Koleji’nde çalışan bir öğretmen, şu anda 4 bin 500 lira maaş aldığını söyledi. Sendika.Org’a konuşan öğretmenin anlattığına göre okulda çalışan öğretmenlerin büyük bir bölümü asgari ücretin altında ücrete çalışıyor. Kimi öğretmen asgari ücret alıp anlaştığı ücretin üstünü elden yönetime verirken kimisi de yarı zamanlı çalışan şekilde gösteriliyor.

Velilerin de okulun yüksek ücretleri yüzünden şikayetçi olduğunu ifade eden öğretmen, ortalama öğretmen ücretinin 3000-4000 civarında olduğunu söyledi.

100 lira zam!
Sendika.Org’a konuşan öğretmen, kendilerine sadece 100 lira zam önerildiğini ifade etti. Gaziantep Doğa Koleji’nde öğretmenlerin bu sefalet zammına itiraz ettiğinde yönetim, “Beğenmeyen gider” yorumunda bulundu.

Servis yetersiz, ek ders ücretleri zayıf
Konuşan öğretmen, bunların yanı sıra ek ders ücretlerinin çok düşük olduğunu, bu yüzden kimsenin ek ders istemediğini ancak mecbur kalındığını ifade etti. Ayrıca servislerin yetersizliği sebebiyle öğretmenlerin çoğu, yol parasını da cebinden ödüyor.

Yeni atama kararları Resmi Gazete’de yayımlandı! Yeni atama kararları Resmi Gazete’de yayımlandı!

Öğretmen Sendikası’yla temas
Sendika.Org’a konuşan öğretmen son olarak sorunları karşısında Özel Sektör Öğretmenler Sendikası’yla temas kurduklarını ve birlikte ne yapabileceklerini görüştüklerini ifade etti.

Patron Halil Gürsoy kimdir?
Kahramanmaraş, Adana, Kayseri ve Gaziantep Doğa Kolejlerinin sahibi olan sahibi Halil Gürsoy, daha önce AKP Grup Başkan Vekili ve Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal’la yakınlığıyla gündeme gelmişti.

Sözcü’den Serpil Yılmaz, 16 Mayıs 2021’deki yazısında 2020 yılı başında patlak veren Doğa Koleji krizinde, İTÜ ile markalaşma fikrini en çok benimseyen franchise işletmecilerinden Kahramanmaraş Doğa Koleji sahibi Halil Gürsoy’un atak yaptığını yazmıştı. Gürsoy, Ünal’ın desteğini arkasına aldı. Gürsoy, Kahramanmaraş Doğa Koleji’nin hemen sonrasında Adana ve Kayseri’yi de açmış. Yeni şubelerin de ekleneceğini ifade etmişti. Çok geçmeden Gaziantep Doğa Koleji de açılmıştı zaten.


 
Kaynak: Sendika.Org https://sendika.org/2022/02/doga-kolejinde-ogretmenlere-100-lira-zam-begenmeyen-gider-646620/