Diyanet-Sen'in Genel Başkanı Mehmet Ali Güldemir'in, hakkında yürütülen disiplin soruşturması kapsamında memuriyetteki görevinden ihraç edildi.

Memur-Sen'e bağlı Diyanet-Sen'in Genel Başkanı Mehmet Ali Güldemir'in, hakkında yürütülen disiplin soruşturma kapsamında memurluktan ihraç edildi.

Diyanet-Sen Başkanı ve Yargıtay Mescidinde bir süre imamlık yapan Güldemir’in alkollü araç kullanırken yakalandığı için imamlıktan ve memuriyetten atıldığı iddia edildi ancak bu bilgiyi doğrulayacak bir belgeye ulaşılamadı. Öte yandan Mehmet Ali Güldemir'in kişisel sosyla medya hesabında da konuya dair bir açıklamaya rastlanmadı.

'YARGITAY'LA BİR İLİŞKİSİ BULUNMUYOR'

Yargıtay Genel Sekreteri Fevzi Yıldırım, basında yer alan ‘Yargıtay imamı alkollü yakalandı’ haberine ilişkin, söz konusu şahsın 2019’dan bu yana Yargıtay’la bir ilişkisinin bulunmadığını ifade etti.

Başkent Aktüel'in haberine göre, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 7 Ocak 2022 tarihli yazısında, Ankara ili Çankaya ilçesi Yargıtay Birinci Başkanlığı Mescidi İmam Hatibi Mehmet Ali Güldemir’in, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 98/b hükmü uyarınca Diyanet İşleri Başkanlığı’ndaki memurluğunun sona erdirildiğine dair ilgili karar yer alıyor.

Gözden kaçırmayın

Bakan Dönmez açıkladı: Doğal gazı 2023'de kullanmaya başlayacağız Bakan Dönmez açıkladı: Doğal gazı 2023'de kullanmaya başlayacağız

Dağıtım yerlerine gönderilmek üzere düzenlenen yazıda, “Söz konusu olurun adı geçene tebliğ edilerek görevden ayrılış tarihinin İKYS Modülüne işlenmesi, ayrıca bu konuda düzenlenecek olan tebliğ-tebellüğ belgesinin Atama 2. Başkanlığımıza ivedi olarak iletilmesi hususlarında bilgilerini ve gereğini rica ederim” denildi.

657 SAYILI DEVLET MEMURLUĞU KANUNUN 98/B MADDESİ NEDİR?

Memur-Sen Konfederasyonuna bağlı olan Diyanet -Sen Genel Başkanı Mehmet Ali Güldemir’in meslekten ihracına dair gereğinin yapılması için Ankara İl Müftülüğüne gönderilen evrakta bahsi geçen 657 sayılı Devlet memurluğu Kanunun “memurluğun sona ermesi” başlıklı 98/b maddesi şöyle: “Memurluğa alınma şartlarından her hangi birini taşımadığının sonradan anlaşılması veya memurlukları sırasında bu şartlardan her hangi birini kaybetmesi”

KANUNA GÖRE İHLAL ÖRNEĞİ

Atanmasında dini öğretim şartı aranan kadroda çalışan bir Başkanlık personelinin gayri meşru ilişki kurduğu, içki içtiği ya da zimmetine para geçirdiği tespit edildiği takdirde “Ortak Nitelik” vasfını görevi başındayken kaybettiği hükmüyle Başkanlıktaki görevine son verilir. (633 sayılı Kanun-9),(657 sayılı Kanun-48/B, 98/b), (Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği 5),(Vaizlik, Kur’an Kursu Öğreticiliği, İmam-Hatiplik ve Müezzin Kayyımlık Kadrolarına Atama ve Bu Kadroların Kariyer Basamaklarında Yükselme Yönetmeliği-6). 

DİYANET’İN YÖNETMELİĞİNDE NE YAZIYOR?

Buna göre ilgili mevzuata dayanılarak çıkarılan  Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin 5/1-b maddesinde, “Atamalarında dini öğrenim esas alınan unvanlarda; itikat, ibadet, tavır ve hareketlerinin İslam törelerine uygunluğunun çevresinde bilinir olduğu şeklinde ortak bir nitelik taşımak”hükmüne yer verilmiştir.

İdari soruşturma sonucunda Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Kurulu tarafından din görevlisinin “Atanmalarında dini öğrenim esas alınan unvanlarda; itikat, ibadet, tavır ve hareketlerinin İslam törelerine uygunluğunun çevresinde bilinir olduğu şeklinde ortak nitelik taşımak” şartını memuriyet sırasında kaybettiğinden bahisle memurluğunun sona erdirilmesine karar verilebilmektedir.

SENDİKA BAŞKANLIĞI GÖREVİNDEN İSTİFA ETTİ

Diyanet-Sen’in açıklamasında ise şu ifadeler yer aldı:

“Genel Başkanımız Sayın Mehmet Ali Güldemir, yaklaşık iki yıldır yürüttüğü Diyanet-Sen Genel Başkanlığı görevinden gördüğü lüzum ve geleceğe dair başka planlamaları nedeniyle istifa etmiştir.

Sayın Genel Başkanın bugüne kadar sendikamıza, başta Diyanet ve Vakıf görevlileri olmak üzere kamu görevlilerine yapmış olduğu katkılardan dolayı teşekkür ediyor hayatında başarılar diliyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”