Murakıplar Özlük Haklarının İyileştirilmesine Yönelik Düzenleme Bekliyor

Murakıplar Özlük Haklarının İyileştirilmesine Yönelik Düzenleme Bekliyor

Bağımsız Diyanet Sen Genel Merkezi Diyanet İşleri Başkanlığının her kademesinde görev yapan personelin taleplerini gündeme getirerek çözümü noktasında ısrarlı takibini sürdürmektedir.

Diyanet işleri başkanlığı kadrolarında bir çok görevli çalışmakla birlikte mali ve özlük hakları bakımından hak ettiği yere gelmesi için yasal düzenleme yapılmaya ihtiyaç duyulan murakıplar bulunmaktadır.

Diyanet işleri başkanlığında hali hazırda 500 civarı murakıp görev yapmakta olup ayrıca 540 adet daha murakıp alımı için ilana çıkılarak sınavın yazılı aşaması yapılmış, sözlü aşamadan sonra başarılı olanlarında ataması yapılacaktır. Böylece her müftülükte bir müftü ile birlikte birde murakıp görev yapacaktır.

Diyanet İşleri Başkanlığı Disiplin Amirleri Yönetmeliğine göre ilde göre yapan Murakıp; İl Müftü Yardımcısı ile aynı statüde değerlendirilmiş İl Müftüsünden sonra Vali murakıp’ın üst disiplin amiri olarak belirlenmiştir.

Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin Eşdeğer kadrolar başlıklı 44 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında ise “İşletme müdür yardımcısı, şube müdürü, yayınevi satış müdürü, vaiz, cezaevi vaizi, murakıp” aynı kademede sayılmıştır.

Aynı kademede sayılan “şube müdürü” ile murakıplar arasında 1700 TL’ye yakın maaş farkı bulunmaktadır. Hatta 5. Kademede görev yapan 2 yıllık Tekniker/Teknisyen Murakıp’tan 500 TL daha fazla maaş almakla birlikte yine Sosyal Güvenlik Denetmeni ile aralarında 1500 TL gibi bir maaş farkı bulunmaktadır.

Diyanet işleri başkanlığı kadrolarında görev yapan murakıplar özlük haklarının düzenlenmesini daha denetledikleri ve yönetmeliklerdeki statülerine göre hak ettikleri mali ve sosyal ile birlikte özlük haklarında iyileştirme beklemektedirler.

Diyanet İşleri Başkanlığı taşra teşkilatlarında denetimle görevli olarak çalışan murakıpların sorunları çözülene kadar açıklamalarımıza ve çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Bağımsız Diyanet Sen Genel Merkezi 

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.