Kadrolu Kur'an Kursu Öğreticilerinin COVID-19 Süresince Ek Ders Hakkının Olma Durumu

Kadrolu Kur'an Kursu Öğreticilerinin COVID-19 Süresince Ek Ders Hakkının Olma Durumu

Bilindiği üzere Türkiye 11 Mart 2020 tarihinden beri Koronavirüs pandemisinin etkisinde. Etkisi giderek azalsa da virüs tehlikesi henüz bitmiş değil. Koronavirüs'ün hayatı olumsuz etkilemesi ek ders ücreti konusunda da bazı karışıklıklara neden olmuştur.

Kadrolu Kur’an Kursu Öğreticileri de COVID-19 süresince ek ders ücreti hakkı olup olmadığını merak ediyor. Konuya ilişkin açıklama yakın zamanda Resmi Gazete’de yayınlanan kararda mevcuttur.

07 Nisan 2020 Tarihli ve 31092 Sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan 2378 Karar Sayılı Diyanet İşleri Başkanlığınca Düzenlenen Eğitim Faaliyetlerinde Uygulanacak Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar’ın 7. maddesinin ikinci fıkrasının (b) bendi’nde Kadrolu Kur’an Kursu Öğreticilerinin ek ders ücreti konusu açıkça belirtilmiştir.

14/7/2009 tarihli ve 2009/15215 sayılı Bakanlar Kurulu Karan ile yürürlüğe konulan Diyanet İşleri Başkanlığınca Düzenlenen Eğitim Faaliyetlerinde Uygulanacak Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karara ‘’7 nci maddenin ikinci fıkrasının (b) bendi kapsamında görev yapmakta olanlar, COVID-19 salgım nedeniyle kurslara ara verilen günlerde üzerlerinde bulunan ek ders görevlerini yapmış sayılarak karşılığında ek ders ücretinden yararlandırılır. Bu kapsamda ödeme yapılanlar, bir aylık ek ders görevlerini geçmemek üzere kurslara ara verilen günlerde üzerlerinde bulunan ek ders görevleri kadar, kendilerine daha sonraki günlerde ek ders görevi verilmesi halinde bu görevleri ayrıca ücret ödenmeksizin yerine getirmekle yükümlüdür. Bu yükümlülüklerini yerine getirmeyenlerden birinci fıkra kapsamında yapılan ödemeler geri tahsil edilir." seklinde geçici madde eklenmiştir.

Ders ve Ek Ders Saatlerine Dair Kararın 7. maddesinin ikinci fıkrasının (b) bendinde ''üzerinde resmi görev bulunmayıp ek ders ücreti karşılığında görevlendirilenlere gündüzlü kurslarda haftada 25, yatılı kurslarda haftada 30 saate kadar ek ders ücreti ödenmektedir. 

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.