Diyanet'in Sınavları ÖSYM Takviminde Neden Yok ?

Diyanet'in Sınavları ÖSYM Takviminde Neden Yok ?

KamuAjans.Com-ÖSYM'nin geçtiğimiz günlerde yayınladığı 2017 yılı sınav takviminde dikkatlerden kaçan ayrıntıda MBTS ve DHBT sınavlarının olmaması 2017 yılında bu sınavların gerçekleştirilmeyecek mi? Sorularına sebep olmaktadır.

ÖSYM her yıl olduğu gibi bu yılda yeni yılın sınav takvimini yayınladı.Bu yıl yayınlanan sınav takviminde diğer yıllara göre farklı olarak ÖSYM'nin diyanet işleri başkanlığı ve diyanet personelini ilgilendiren DHBT ve MBSTS sınavlarının ÖSYM sınav takviminde yer almamış olması şaşkınlıklara sebep oldu.

Diyanet İşleri Başkanlığının personel alımında önem verdiği DHBT sınavı ÖSYM ile anlaşmalı olarak 2 yılda 1 gerçekleştirilmektedir.Bu yıl gerçekleştirilmesi gereken DHBT sınavının takvimnde yer almamasının sebebinin sınav tarihinin netleşmemesinden kaynaklandığı düşünülmektedir.

Diğer diyanet sınavı MBSTS'da DHBT aksine her yıl yapmaktadır.Yanlız o konu'da da göze çarpan ayrıntı bu sınavı hangi kurumun yapacağının henüz netleşmediği ve ÖSYM tarafından yapılma gibi zorunluluğu olmadığı yönünde ayrıntı ortaya çıkıyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı şuan için herhangi bir resmi açıklama yapmazken DHBT ve MBSTS sınavlarını ÖSYM'nin mi? Yoksa aracı bir başka eğitim kurumunun mu? gerçekleştireceği ilerleyen günlerde netleşecektir.

İşte ÖSYM'nin 2017 Sınav Takvimi

2017 yılının ilk sınavı 21 Ocak'ta yapılacak olan e-YDS 2017/1 Sınavı olacak. 2017 yılında üniversite adayları 12 Mart 2017 tarihinde Yükseköğretime Geçiş Sınavında (YGS) ter dökecek. YGS'ye giren adaylardan taban baraj puanı olan 180'i alan adayların başvuruda bulunabildiği Lisans Yerleştirme Sınavları ise 10 Haziran'da yapılacak olan LYS4 (Sosyal Bilimler) ile başlayacak. Ardından LYS1 (Matematik) 11 Haziran 2017, LYS2 (Fen Bilimleri) ve LYS5 (Yabancı Dil) 17 Haziran 2017, LYS3 (Edebiyat-Coğrafya) ise 18 Haziran 2017 tarihinde uygulanacak. 2017 Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) A Grubu ve Öğretmenlik (Genel Yetenek-Genel Kültür, Eğitim Bilimleri) 21 Mayıs 2017, 2017-KPSS A Grubu ve Öğretmenlik (Alan Bilgisi) 28 Mayıs 2017, 2017-KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT) 16 Temmuz 2017 tarihinde yapılacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.