Diyanet'imizin De Başkanımızın da Yanındayız

Diyanet'imizin De Başkanımızın da Yanındayız

Malum olduğu üzere Diyanet İşleri Başkanlığının Kuruluşu ile ilgili Anayasanın 136.maddesinde 633 sayılı “Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanunun” birinci maddesinin gereği “İslâm dininin inanç, ibadet ve ahlâk esasları ile ilgili işleri yürütmek, din konusunda toplumu aydınlatmak ve ibadet yerlerini yönetmek olduğu belirtilmektedir.

24.04.2020 tarihinde Hacı Bayram Camiindeirad ettiği Cuma hutbesinde Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr.Ali Erbaş  “Ey insanlar canımıza, aklımıza, dinimize, neslimize ve malımıza zarar veren şeylerden uzak duralım.” Çağrısında bulunmuş; İslam’ın yaratılış kanunlarını, insan fıtratını, kutsal aile hayatını ve evrensel ahlak ilkelerini esas alan önemli hatırlatmalarda bulunmuş ve bu doğrultuda; 

İslam’ın zinayı en büyük haramlardan kabul ettiğini, eşcinselliği yasakladığını ifade etmiştir. Diyanet İşleri Başkanının bu yasakları hutbesinde ifade etmesini nefret söylemi olarak algılamak ve buradan hareketle toplumda bir gerilime yol açmak asla kabul edilemez.

Anayasal hukuki ve dini sorumluluğunun gereğini yerine getirerek milletimizi sahih dini bilgi ile aydınlatmasından dolayı bazı çevreler tarafından Diyanet İşleri Başkanımıza kasıtlı olarak linç kampanyası başlatılmıştır.

İnsanlık ailesi olarak tarihin en büyük sınavlarının verildiği ve milletçe de karşı karşıya kaldığımız bu zor zamanlarda, Ramazanı Şerifin rahmet ikliminden istifadeyle milletçe daha çok birlik, beraberlik ve dayanışmayı konuşmamız gereken şu dönemlerde Cumhuriyetimizin en köklü ve sembol Kurumuna ve Kurumun Başkanı Prof.Dr. Ali ERBAŞ hocamıza yapılan haksız ve mesnetsiz saldırıları şiddetle  kınıyoruz.

Ayrıca; zina ve eşcinselliğin ferdi ve toplumsal zararları ortadayken bazı sözleşmelerle bunların suç olmaktan çıkarılması ve ülkemizin de bu sözleşmelere taraf olmasının toplumda onarılması güç zararlar açtığı izahtan varestedir. 

Bu itibarla; Mersin Eğitime Destek Platformu ve Mersin Gönüllü kuruluşlar  platformu olarak  Diyanet İşleri Başkanımız Sayın Prof.Dr.Ali ERBAŞ hocamızın söylediklerini destekliyoruz ve Diyanet İşleri Başkanlığı gibi köklü bir kuruluşun yanında olduğumuzu kamuoyuna saygıyla arz ederiz.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.