Evlilik yoluna girmiş çiftler bu yolda ilk adım olan nikah işlemlerini yaptıklarında bu duruma şahitlik edecek yakın çevresinden kişileri de şahit olarak mutluluklarına şahitlik etmesi için seçerler. Hem resmi hem dini nikahı yaptırmak; mutlu, huzurlu bir evliliğin baş şartlarındandır.

Resmi nikaha verilen önem kadar dini nikaha da büyük önem verilmektedir. Çünkü dini nikah İslam Dini'nin bir gereğidir ve dini nikah olmadan resmi nikah da çok önemli olmaz.

Her insan doğar büyür ve büyüdüğünü hissettiğinde bir aile kurma isteği duyar ve dünyanın en güzel duygularından biri olan aşk duygusunu yaşadığı kişiyle evlenmek ister.

Aile kurmanın ilk adımı olan nikah merasimi iki şekilde olur biri Allah katında imam nikahı diğeri ise hükumet nikahı diğer adıyla resmi nikahtır. Hukuk ülkesi olduğumuzdan dini nikah tek başına bir hüküm sağlamadığından kişilerin hem hukuki hemde kişisel haklarının savunulması açısından resmi nikah geçerliliği daha yüksektir.

Gelin ve damadın en az 1'er şahidi olması zorunlu olduğu resmi nikahta şahit olan kişiler bu evliliğe imza atarak şahit olurlar ama bu aşamaya gelmeden önce nikah şahidi nasıl olunur araştırdık.

İslam Dini'ne göre evliliğin ilk aşaması dini nikahtır. Dini nikah olmadan resmi nikah kıyılması imkansızdır. Allah'ın huzurunda çift olmak için öncelikle dini nikah kıyılmalıdır.

İnsan olmanın kanunu olan evlenmek her erişkin olan bireyin hayalindeki bir durumdur doğada her canlı çocukluk çağını ailesiyle geçirirken olgunluğa ulaştığında yeni hayat kurmak için aileden uzaklaştır insanda böyle olduğu gibi hayvan doğasıda böyledir. İnsanlar bunu evlenerek yeni bir aile kurarak nesillerini devam ettirerek yapar.

Gelelim kimler nikah şahidi olabilir sorusunun yanıtına. Türk Medeni Kanunu’na göre nikah şahidi olma şartlarını şöyle sıralayabiliriz:

Kişinin 18 yaşını doldurması,

Akli dengesinin yerinde olması,

Şahitliğini yaptığı kişiyi tanıması gerekir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmeksizin oturma izni olan, geçici kimlik belgesi bulunan ya da Türkiye'ye turistik amaçlı gelmiş,  pasaportu bulunan kişiler de nikah şahidi olabilir.

Kardeşler şahit olabilir.