Dünya genelinde Koronavirüs salgını yüzünden ekonomi ve hayat durmuş durumda, ülkemizde de aynı sıkıntıları yaşıyoruz. İnsanlar üzerinde tedirginlik had safhada klinik bulgular dışında hiç kimse neler olduğunu tam anlamış değil. Salgının tehlikeli ve ölümcül olduğunun bilenmesi tedirginliği ve korkuyu bir arada getirdiği hiç kuşkusuz ussal düşüncemize yerleştirmiş durumdadır. Salgının en zaman sonlanacağının öngörülememiş olması da daha karamsar bir havaya sokmaktadır. Özellikle ülkemizde ekonominin yeni yeni düzeldiği bu günlerde, salgından dolayı ekonomik kayıpların yaşanması insanlar üzerine daha çok karamsarlık havası çökmesine neden olmuştur. Hükümetin zamanında tedbirler alması takdire şayan bir durum özellikle Sağlık Bakanının özverili çalışması ile salgının izole edilmesi çalışmaları ve halka doğru bilgi akışı açısından çok önemli olduğu kanaatindeyiz. İnsanların sağlıklı yaşamaları için yapılan bu çalışmaların ülkemiz açısından çok önemli olduğu, salgının kontrol altına alınarak ülkemizin tekrar ekonomik performansını sağlaması gerekmektedir. Avrupa’nın ekonomik açıdan bizden kuvvetli oluşu salgının süresinin uzamasına vereceği tepki ile ülkemizin vereceği tepki aynı olmayacağı aşikârdır. Ülke ekonomisinin kötüye gitmesini engellemek amacıyla hükümetimiz tarafından rahatlatıcı önlemler alınması esnafımızı, sanayicimizi ve çalışanları rahatlatacaktır. Salgından kaynaklanan yaşamsal endişenin yanında insanların ekonomik endişeleri de olduğu düşünüldüğünde hükümetimiz ekonomik endişeyi ortadan kaldırmıştır. 

Ülkemize giren Koronavirüs vatandaşların yaşam alanlarını kısıtlamış eve mahkûm etmiştir. Bu bir zaruret olmuş salgının yayılmasını engellemek için gerekli bir yalıtım metodudur.  Bu süreçte devletimize yardımcı olup hijyen ve sağlık kurallarına uymamız gerekmektedir. Her ne kadar düşünsel açıdan farklılıklarımızda olsa konu devlet ve milletimize geldiğinde milli duruşu sergilememiz gerekmektedir. Zor günlerde milletin yanında olmak devlete hizmet etmek hepimizin bir görevi olarak görmekteyiz. Tarih boyunca millet olarak birçok zorluklarda kenetlendik ve tek vücut olmayı başardık. Hayatımız ne kadar zor olsa da taleplerimiz karşılanmasa da bazı kamusal istekler ve beklentiler cevap bulamasa da gün birlik olma günüdür. Ülkemizin bekası için gerekli sağlık tedbirlerini alan hükümetimizin yanında olup talimatlar doğrultusunda davranmamız gerekmektedir. Ölümcül indeksi yüksek olan bu salgından halkımızın en az zararla kurtulması için gerekli tedbirlerin kişisel olarak da alınması gerekmektedir. Sağlık Bakanlığımızın konu hakkındaki uyarılarını dinlemeli evde kişisel hijyen kurallarına uymalıyız. Kamusal alanlarda daha dikkatli olup olabildiğince hijyenik olamaya çalışmalıyız. Kendimizi kötü hissettiğimiz zaman en yakın sağlık kuruluşuna gidip şikâyetlerimizi dile getirilmeliyiz. Utanılacak sıkılacak ve halk tarafından nasıl görülecek gibi kaygıları bir kenara koyup kendimiz ve aile bireylerinin sağlığı için en yakın sağlık kuruluşuna gitmeliyiz. 

Bu salgından da en az zararla çıkıp ülke ekonomisinin tekrar ayağa kaldırmak için çalışacağız. Kötü günlerde geçer, önemli olan sabretmesini bilmeli ve zorluklara mukavemet gösterecek yapıya sahip olmamızdan geçer. Salgından önce ülkede birçok toplumsal beklenti vardı. Uzun süredir el atılmamış konular.  Biriktikçe birikti tam konuya yaklaşıldığı zaman salgınla tekrar ötelendi. Zor günler geçiriyoruz. Sağlıktan, ekonomiye, iş güvencesinden, ceza reformuna saymakla bitmeyecek birçok konu var. Öncelikle salgının bir an önce başımızdan bertaraf edilmesi sonra birikmiş sosyal konuların çözüme ulaştırılması gerekmektedir. Son zamanlarda kamusal alana atanan bürokratların başına buyruk olmaları, tebliğ ve genelgelerden ziyade kişisel görüşleri ile bağlı bulunduğu kurumu yönetmeleri artık halkın canını yakmakta. Hele atama ile gelen bazı üst düzey bürokratların halkın dokusuna uygun olmayan yaşam tarzları gün geçtikçe kamunun kangrene dönüşmene sebep olacaktır.  Hükümetimiz her konuda olduğu gibi bu konuları da çözeceğinden eminiz. Bürokrat seçiminde halkın değerlerine sahip egosu olmayan halk bazlı yöneticilerin seçilmesi zarureti doğmuştur. Bu konuların Koronavirüs salgınından sonra hükümetimizce ele alınıp gerekli düzeltmeler yapacağına güvenimiz tamdır. Ülkemizin bu sıkıntılı günlerden bir an önce geçmesi dileğiyle.

Yasin Erdem