Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi'nden Prof. Dr. Hakan Kutoğlu ve ekibinin özel bir yazılım firmasıyla geliştirdiği, "Deprem Riskim" uygulaması ile vatandaşlar evlerinin deprem riskini yüzdesel olarak hesaplayabilecek. Her kullanıcıya 5 adet raporu ücretsiz olarak üretme hakkı tanıyan 'DepremRiskim' uygulamasını Google Play, Apple Appstore ve HuaweiAppGalery'den indirebileceksiniz.

"Uygulamamız şu anda bütün Türkiye'de sorunsuz bir şekilde çalışıyor" diyen Başarsoft CEO'su Alim Küçükpehlivan, "Tamamen bilimsel veriler kullanılarak hazırlanan 'DepremRiskim' uygulaması ile vatandaşlar binalarının fotoğrafını çekip, yapım yılını sisteme giriyorlar. Daha sonra yapı sistemi ile ilgili birkaç soruyu cevaplıyorlar. Uygulama, binanın risk değerini bilimsel bir altyapı çerçevesinde kullanıcıya raporluyor. 2 ayda ciddi anlamda kullanıcı deneyimi oluşturduk" dedi.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Kutoğlu, "Deprem sözkonusu olduğunda BM Raporuna göre Risk ve Zarar Azaltma çalışmaları dört dörtlük yapıldığı taktirde, deprem sonrası yapacağınız masraflar 7 kat azalıyor. Dolayısıyla bizim risk ve zarar azaltma evresine daha çok odaklanmamız gerekiyor. Ancak hala milyonlarca konutumuz yüksek afet riski taşıyor. Birçok konut gecekondu niteliğinde ve mühendislik hizmeti almamış." dedi.

Deprem Riskim Uygulamasını Hemen İndirin

Söz konusu siteyi https://depremriskim.com/ linkinden ziyaret edebilirsiniz.

DEPREMRİSKİM MOBİL UYGULAMASI NEDİR?

DepremRiskim Mobil Uygulaması, binanın zarar görebilirliğine ilişkin bir tahmin raporu oluşturulabilmesi için geliştirilmiş, bir deprem hasar tahmin uygulamasıdır.

Analizi yapılacak bina koordinat bilgisi haritadan seçilerek ya da GPS konum bilgisi kullanılarak binanın konumu belirlenir. Binaya ait adres bilgileri, fotoğraflar, yapım yılı bilgisi ile FEMA (FEDERAL ACİL DURUM YÖNETİM KURUMU) -154 standartlarına göre hazırlanmış görsellerden bina tipi ve varsa düşey veya plan düzensizliği bilgileri seçilir.

FEMA-154 Standartlarında belirtilen Sismik Bölge Derecelerinden Düşük, Orta, Orta-Yüksek, Yüksek, Çok Yüksek değerlerine göre skor hesabı yapılması sonucunda bu binaya ait bir hasar tahmin raporu oluşturulmaktadır.

Oluşturulan rapor tamamen kullanıcının sunmuş olduğu bilgiler doğrultusunda hazırlanacak olup, hızlı bir ön değerlendirme niteliğindedir. Binanın gerçek deprem dayanıklılığı ancak uzmanların yapacağı detaylı analiz ve incelemelerle ortaya koyulabilir. Bu nedenle uygulama tarafından üretilen rapor resmi işlemlerde kullanılmamaktadır. Bu uygulama standart binalar içindir.

UYGULAMA HAKKINDA

DepremRiskim Mobil Uygulaması üzerinden kullanıcının bina noktasını harita üzerinde işaretleyerek, adres bilgileri, fotoğraf, yapım yılı bilgileri ile FEMA-154 standartlarına göre hazırlanmış görsellerden bina tipi ve varsa düşey düzensizlik ve plan düzensizliği bilgilerinin seçilmesi, FEMA-154 Standartlarında belirtilen Sismik Bölge Derecelerinden Düşük, Orta, Orta-Yüksek, Yüksek, Çok Yüksek değerlerine göre skor hesabı yapılması sonucunda kullanıcının belirttiği binaya ait bir zarar görebilirlik raporu oluşturulabilmesi için geliştirilmiştir.

Uygulamada zemin ile ilgili resmî gazetede depremsellikle ilgili yayınlanmış veriler (e-devlette 2018 yılında yayınlanan veriler) kullanılmıştır. Bu veriler içerisinden Kısa Periyot (0.2 sn) için Spektral İvme (g)-Ss ve 1 sn Periyot için Spektral İvme (g) -S1 verileri içerisindeki 50 yılda %10 aşılma olasılığı değerleri (475 yılda bir deprem olma riski) kullanılmıştır. Bu değerlerden bir sismik enterpolasyon haritası oluşturulmuştur.

Kullanıcı cihazda konum erişimine izin vererek analiz yapmak istediği binayı harita üzerinde işaretlemektedir. Adres bilgileri girişinden sonra reverse geocode ile adres bilgisi koordinata dönüştürülerek binanın bulunduğu bölgeye ait sismik dereceler hesaplanmaktadır. Böylelikle binanın hangi sismik bölgede olduğu bilgisi sismik haritadaki değerler ile çakıştırılarak hesaplanmaktadır. Kullanıcı FEMA Standartlarına göre hazırlanmış bina görselleri ve açıklamalarından ilgili binaya ait tip seçimi yapabilmektedir. Bina da varsa düşey düzensizlik ve/veya plan düzensizliği ile ilgili seçimler yine FEMA Standartlarına göre hazırlanmış görseller içerisinden kullanıcıya seçtirilerek skor hesapları yapılmaktadır. Toprak tiplerine göre 4 farklı skor hesabı yapılmaktadır.

FEMA-154’de belirtildiği üzere değerlendirme skoru S=1, bir bina için beklenen yer sarsıntısının meydana gelmesi durumunda 10’da 1 büyük hasar olasılığını gösterir. S=2 100’de 1, S=3 1000’de 1 büyük hasar olasılığına karşılık gelir. Yüksek S skoru iyi deprem performansını, düşük S skoru olası zayıf deprem performansını gösterir. Genelde S skoru 2’den küçük ise binanın deprem performansının yeterli olmayabileceği ve can güvenliği tehlikesi oluşturabileceği değerlendirilir. 2 değerinden düşük çıkan herhangi bir skorun olması durumunda binanın depreme dayanıklılığı ile ilgili bir uzmanla görüşülmesi konusunda kullanıcıya tavsiye verilmektedir. Eğer deprem sonrası oturulabilme veya kullanılabilme performansı isteniyorsa, S=3 veya daha üzeri bir skor uygun olacaktır.

DepremRiskim Mobil Uygulaması üniversite iş birliği ile geliştirilmiştir. Bu uygulamanın amacı farkındalık oluşturmaktır. Uygulama ücretsizdir ve herhangi bir kar amacı gütmemektedir. Bu uygulama herhangi bir sigorta amacı gütmemektedir. Sadece bilgilendirme amaçlı olarak kullanılmaktadır. Binanın deprem dayanıklılığını belirlemek için ileri seviye analizler gerekmektedir. Bu analizler konu uzmanları ile beraber yürütülmelidir.

Mobil uygulamamız DepremRiskim’e olan katkılarından dolayı Sayın Prof. Dr. Şenol Hakan KUTOĞLU’na teşekkür ederiz.

“Deprem ne zaman olacak endişesiyle beklemektense, tedbir alıp huzurla yaşamak gerek…”

– Prof. Dr. Şenol Hakan KUTOĞLU

DEPREM RİSKİ NASIL ÖĞRENİLİR?

Kayıt Ol

Bine Bilgilerini Gir

Bina Tipini Seç

Adres Ekle

Yakın Çevre Bina Bilgilerini Gör

1959 Öncesi Şampiyonlukları İçin Başvuran Takımlar Hangileri? Beşiktaş - Fenerbahçe - Galatasaray'ın Kaç Şampiyonluğu Var? 1959 Öncesi Şampiyonlukları İçin Başvuran Takımlar Hangileri? Beşiktaş - Fenerbahçe - Galatasaray'ın Kaç Şampiyonluğu Var?

Analiz Raporunu Gör

Sismik Bölge

Tahmin Raporu

Konum Belirleme