Art arda meydana gelen depremlerden sonra hayatımıza giren ve önemini kat kat anladığımız deprem çantasının içinde bulunması gereken malzemelere ilişkin bir haber hazırladık. Her evde mutlaka bulunması gereken çanta ve içindekilere dair ayrıntılar habemizde.

Olası Marmara Depremi için zamanın gittikçe daraldığını belirten uzmanlar, her evde her aile ferdine ait bir Afet ve Acil Durum Çantası (Deprem Çantası) bulunması gerektiğine dikkat çektiler. Deprem bizim gerçeğimiz, deprem engellenemez ama alacağımız önlemlerle depremin vereceği hasarı, kaybı en aza indirebiliriz.

Deprem, artık bir Türkiye gerçeği. Ne zaman olacağı belli olmayan deprem için hazırlık yapan vatandaşların ilk önce atacağı adım deprem çantasıdır. Deprem Çantası öncelikle deprem anında kolay ulaşabileceğiniz bir yerde olmalıdır. Hatta mümkünse deprem çantasını gittiğiniz her yere götürmeniz de fayda var.

Son yıllarda iyice hareketlenen fay hatları, vatandaşlarda korku ve panik havasını iyiden iyiye artırdı. Uzmanların yaptığı deprem uyarıları sonucu vatandaşlar deprem çantası hazırlamaya başladı.

Son dönemde gerek İstanbul'da gerekse yurt genelinde çeşitli illerimizde yaşanan depremlerin sonrasında olası Marmara Depremi'nin nefesini adeta ensemizde hissediyoruz. Uzmanlar her an depremle karşı karşıya kalabileceğimz konusunda uyarıda bulunuyorlar. Peki deprem senaryoları için vatandaş olarak biz neler yapabiliriz? Tabi ki ilk yapmamız gereken işlerden birisi de bir deprem çantası hazırlamak ve yanı başımızda bulundurmak.

Deprem Çantasında bulunması gereken malzemelerin başında yüksek kalorili, vitamin ve karbonhidrat içeren, su kaybını önleyen ve dayanıklı (çabuk bozulmayan) gıdalar (Konserve, kuru meyveler, tahin–pekmez, meyve suyu, vb.) yer almaktadır.

Minecraft Oyunu Nasıl Oynanır, Kuralları Nelerdir? Minecraft Oyunu Nasıl Oynanır, Kuralları Nelerdir?

Ayrıca; önemli belge fotokopileri, kimlik kartları (nüfus cüzdanı, ehliyet vb.), tapu, sigorta, ruhsat belgeleri, Zorunlu Deprem Poliçesi, Diplomalar, Pasaport, banka cüzdanı, eğer varsa evcil hayvan sağlık karnesi, giyecekler, iç çamaşırı, çorap, yağmurluk, iklime uygun giysiler, her bir aile üyesi düşünülerek yeterli içme suyu alınmalıdır.

Hijyen malzemeleri olarak; sabun ve Dezenfektanlar, diş fırçası ve macunu, ıslak mendil, tuvalet kâğıdı, hijyenik ped, ilk yardım çantası, uyku tulumu veya battaniye, çakı, düdük, küçük makas, kâğıt, kalem, pilli radyo, el feneri ve yedek piller (dayanıklı/uzun ömürlü pil seçilmeli) Deprem Çantasında mutlaka bulunması gereken diğer malzemelerdir.