Yağda çözünen bir vitamin olan “güneş ışığı vitamini” olarak da adlandırılan D vitamini, eksikliğinde bir çok sorunlara neden olur. D vitaminini dışarıdan almak mümkün. Son zamanlarda uzmanların özellikle Canan Karatay'ın üstüne basa basa dile getirdiği D vitamini vücut sağlığı için önemli vitaminlerden bir tanesi.

Hayatımızı kaliteli ve sağlıklı bir şekilde idame ettirebilmek için önemli vitaminlerden birisi D vitaminidir. Eksikliği vücutta önemli problemlere yol açmaktadır. D vitamini kolay alınabilen ancak toplumda oldukça düşük oranda bulunan bir vitamindir. Özellikle kadınlarda daha fazla görülmektedir. D vitamini eksikliği belirtilerini merak edenler için detaylar haberimiz içeriğinde.

Amigurumi Oyuncak Nasıl Yapılır? Gerekli Malzemeler Nelerdir? Amigurumi Oyuncak Nasıl Yapılır? Gerekli Malzemeler Nelerdir?

D vitamini, kalsiyum ve fosforun sindirim yollarında kullanımı ve emilimi ile özellikle çocuklarda büyüme için gerekli çok önemli bir vitamindir. Eksikliğinde vücudumuzda şiddetli belirtiler görebileceğimiz D vitamini kemiğin ana yapı taşlarından birisi olan kalsiyumun emilebilmesi için olmazsa olmazdır. Sinir sistemi, kaslar ve bağışıklıkta önemli görevleri bulunur. Çoğu kişi güneş sayesinde D vitamini ihtiyacını karşılayabilir.

Medical Park İç Hastalıkları Uzman Dr. Turgay Özay hastanenin internet sitesinde konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

D vitaminini vücut belirli oranlarda kendisi üretebiliyor. Dışarıdan vitamin takviyesiyle de D vitamini alınılabilirken, güneş ışınları altında da cildimiz D vitaminini doğal bir şekilde sentezler. Yaşnadıkça D vitamini ihtiyacımız artar. Koyu renk cilde sahip olanlar, aşırı kilolular ve 65 yaşından büyüklerin D vitamini seviyeleri nispeten daha düşüktür. D vitamininin azı gibi fazlası da olumsuz sonuçlar verir.

D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

D vitamini eksikliği en sık yorgunluk, halsizlik, tüm vücutta genel ağrı, kemik ağrıları, eklemlerde ağrı, depresif ruh durumu, bağışıklık sisteminde zayıflamaya bağlı enfeksiyonlara duyarlılıkta artma, sık enfeksiyon geçirme, sarkopeni olarak adlandırdığımız kas kütlesinde azalma ve yaşlı kişilerde yatağa bağımlılığa kadar giden daha ciddi tablolarla kendini gösterebilir. Yine osteoporoz ve düşme, kırıklara neden olabilir.

D Vitamini eksikliğinde neler olabilir? 

- Yorgunluk, genel vücut ağrısı
- Kemik ağrısı ve kuvvet kaybı
- Enfeksiyon sıklığında artış
- El ve ayak bilekleri, omuz eklemeleri ve parmaklarda ağrı
- Değişken ruh hali
- Depresyon
- Uykusuzluk
- Baş ağrısı
- Saç dökülmesi
- Kemik erimesi
- Kemik yapısında bozukluk
- Kas güçsüzlüğü
- Düşme riskinde artış

D Vitamini eksikliği neden olur? 

Pek çok nedenle D vitamini eksikliği ortaya çıkabilir. Başlıca 2 tanesi şudur:

- Yeterli güneş ışığı almamak,
- Vücutta gebelik, obezite gibi nedenlerle artmış ihtiyaç,