Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar'ı da görevden alarak yerine Nevşehir eski Milli Eğitim Müdürü Harun Fatsa'yı getirdi. Ancak Ankara Valiliği, iki gün boyunca görevlendirme kararını yürürlüğe koymadı. Fatsa, bu nedenle yeni görevine başlayamadı. Kulislerde, konunun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a aktarıldığı ve görevlendirme yazısının bunun üzerine yazıldığı iddiası konuşuldu.

Milli Eğitim Bakanı olduktan sonra işe bazı bürokratları değiştirerek başlayan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, pazar gününden itibaren bazı il milli eğitim müdürlerini görevden almıştı. 

Kantinlerin Yarı Kira Vermesi Uygulaması Sona Erdi Kantinlerin Yarı Kira Vermesi Uygulaması Sona Erdi

Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu ve AKP MKYK Üyesi Ahmet Gündoğdu, “Bakan Özer'le görüştüm. Arkadaşımızın başarılarını anlattım. Ankara ile ilgili bir tasarrufu olacaksa da bu kalibrede bir arkadaşın getirilmesini talep ettik" dedi. 

İddialarla ilgili T24'ten Eray Görgülü'nün sorularını yanıtlayan Ahmet Gündoğdu, “kırmızı çizgim” dediği iddiasını yalanladı ancak Bakan Mahmut Özer'le konuyla ilgili görüştüğünü teyit etti. Gündoğdu, şu ifadeleri kullandı:

"Bakan benim Zonguldak Rektörlüğünden beri arkadaşım. Genel müdürler değişiyordu. Bu yönde bir aramamız oldu. 'Ankara ile ilgili bir tasarrufunuz olacak mı bilmiyorum ama biz arkadaşımızın başarısından memnunuz, Ankara İl Teşkilatımız da memnun. Ankara, LGS'de Türkiye birincisi olmuş ve başarısı ortaya çıkmıştır. Bu durum verilerde de mevcuttur. Mutlaka almanız gerekiyorsa da yine Ankara'yı kaldıracak kalibrede bir arkadaşı getirin' şeklinde bir konuşmamız oldu.

Ben emek hareketinden geliyorum. Yıllarca emekten yana oldum. Bir bürokrat, işini iyi yapmadığını düşündüğünüzde nasıl ki, 'bu buradan gitmeli' diyorsanız, tam tersi, başarılı olduğunu düşündüğünüz bir bürokrat için de memnuniyetinizi ifade etmelisiniz. Turan benim babamın oğlu değil. Atayan da bakanlık, görevden alan da bakanlık. Ne demek, 'kırmızı çizgim'. Bir bakanın tasarrufuna karşı böyle bir ifade olabilir mi? Benim ağzımdan çıkmış bir ifade değil. Biz Ankara'dan sorumluyuz. Burada başarının artırılmasından sorumluyuz. O tasarrufa müdahale edecek halimiz yok.”