Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Stokçulara evelallah bu ülkeyi biz mezar edeceğiz."

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında konuşuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Hem çalışana hem işverene müjde Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Hem çalışana hem işverene müjde

Erdoğan'ın açıklamaları:

Bütçelerini savunan bakanlarımıza ve ekiplerine kadar yakından takip ettiği bütçe çalışmalarında yer alan arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

Yatırım, istihdam, üretim, ihracat odaklı büyüme stratejisi ile yola devam edeceğimiz politika bir anda ortaya çıkmış değildir. 19 yılda ülkemize kazandırdığımız her eser, hizmet, yatırım, bu atılıma hazırlık amacı taşıyordu. Gazi Mustafa Kemal'in, Cumhuriyetimizin ilk yıllarındaki gayretinden itibaren rahmetli Menderes, Özal'a kadar pek çok devlet adamı harekete geçmiştir. Bu gayretler kesintiye uğramıştır. Bu ihanetlerin gerisinde, Türkiye'nin bölgesinde ve dünyada söz sahibi olmasını istemeyen, geçtiğimiz asrın küresel yönetim düzenini kuranlar vardı. IMF ile ilk anlaşmanın yapıldığı 1947'den itibaren ekonomi ve siyasi politikamız bu sistemin kontrolü altında yürümüştür. Bu sistemin dışına çıkanlar ise hukuk ve ahlak dışı saldırılara maruz kalmıştır.


Bir dönem karşımıza vesayeti çıkardılar, bir dönem önümüze sınırlarımızı ve şehirlerimizi taciz eden terör örgütlerini sürdüler. Bir dönem örgüt üyeleri ile darbe üstüne darbe girişiminde bulunan FETÖ'cü hainlerle saldırıya geçtiler. Nice konuda uluslararası alanda haksızlıkları saymıyorum bile. Bu uzun iktidar dönemimizde girdiğimiz her mücadeleyi kazandık. Ülkemizi hedeflerinden asla koparmadık. Aslında bunlar her meselede böyle davrandılar. Gece yarısı bildirilerinde, partimizi kapatma girişimlerinde demokrasimizin de cuntacıların yanında yer aldılar. Türkiye ekonomisini mahvedeceğiz diyerek yola çıkanların değirmenlerine su taşıdılar. Türkiye'de yönetimi değiştireceğiz diyenlerin yoldaşlığına soyundular.


FAİZ AÇIKLAMASI

Burada Tayyip Erdoğan dün ne dediyse bugün de aynısını söyler. Yüksek faizden ne kadar rahatsız olduğumu cümle alem bilir. Hiçbir zaman faizci olmadım, bugün de değilim, yarın da olmayacağım. Ama siz mandacı tayfasınız. İstiyorlar ki ülke batsın, bitsin, mahvolsun. Biz her zamandaki gibi 'çok beklersiniz' diyoruz. Biz gözü de kalbi de dışarıya bakan bu mankurtlara 'hadi oradan' diyoruz.


KUR VE FİYAT ARTIŞI

Kur ve fiyat artışı olumsuzluklarını dikkatle izliyoruz. Kurla ilgili beklentinin rakamın seviyesi değil istikrarının sağlanması noktasında olduğunun farkındayız. Önemli kısmı küresel dalgalanma kaynaklı olsa da çarşı pazardaki fahiş fiyat artışının çoğunun mantıklı izahı olmadığını da görüyoruz. Bu tablo küresel ekonomideki krizle, ülkemiz ekonomisindeki değişimin birlikte gerçekleştiği dönemden geçiyor olmamızdan kaynaklı.

MUHALEFETE TEPKİ

Tıpkı bugün olduğu gibi. Ülkemizin yeni tehditlerle yüzleştiği dönemde sahte bir kaygı ifadesinin gerisinde sevinçle beklediklerini gördük. Bunlar her meselede böyle davrandılar. Karanlık cinayetlerde, terör örgütlerinin saldırılarında dökülen kanları üzerimize sıçratmak için çalıştılar. Hep karşı tarafın yanında saf tuttular. Türkiye ekonomisini mahvedeceğiz diyenlerin değirmenine su taşıdılar. Yönetimi değiştireceğiz diyenlerin yoldaşlığına soyundular. Sinsi oyunlar peşinde koşanların figüranlığına talip oldular. Ormanlarımız yanarken bile ateşin üzerine benzin dökecek fitne işlerle uğraştılar.

Utanmadan sıkılmadan 'yüzde 1'e indirin.' Sizin yemininiz makbul değil. Tayyip Erdoğan dün ne dediyse bugün de aynısını söylüyor. Yüksek faizden ne kadar rahatsız olduğumu herkes bilir. Hiçbir zaman yüksek faizci olmadım. Ama siz mandacı tayfasınız. Döviz kuru ve fiyat artışında da aynısını yaptınız. İstiyorlar ki ülke batsın, mahvolsun.


"BU YOLDAN GERİ DÖNMEYECEĞİZ"

Biz bu kifayetsiz muhterislere her zamanki gibi çok beklersiniz diyoruz. Biz gözü de kalbi de dışarıya bakan bu mankurtlara hadi oradan diyoruz. Biz büyük ve güçlü Türkiye'nin inşasını engellemek için her yola başvuranlara kazanamayacaksınız diyoruz. Vesayete, darbecilere, terör örgütlerine, para baronlarına karşı hangi mücadeleyi verdiysek, faiz lobisine de aynı mücadeleyi veriyoruz. Girdiğimiz hiçbir yoldan nasıl geri dönmediysek bu yoldan da geri dönmeyeceğiz.

Kurla ilgili beklentinin seviye değil, istikrarın sağlanması olduğunun farkındayız. Çarşı pazardaki kimi ürünlerdeki fahiş fiyat artışının çoğunun mantıklı bir izahının bulunmadığını görüyoruz. Zincirleme fiyat artışlarının temizlenmesi gerektiğini biliyoruz. Bu tablo küresel kriz ile ülkemizdeki değişimin birlikte gerçekleşiyor olmasından kaynaklanıyor.


Türkiye yüksek faizi terk etti. Üretimi, ihracatı önceleyen bir stratejiye geçmiş bulunuyoruz. Ülkemizin neredeyse dünyada büyümesini sürdüren yegane ekonomi haline gelmesini bu değişime borçluyuz.

"STOKÇULUK YAPANLARIN SONLARI HÜSRAN OALCAK"

Fahiş fiyat uygulayanların sonları hüsran olacak. Stokçulara biz bu ülkeyi mezar edeceğiz. Stokçuluk dinimizde haramdır, bunu yapamazsınız, yapanlar bedelini ödeyecekler.