Doktora hemşireye zam müjdesi! Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 14 Mart Tıp Bayramı etkinliğinde sağlıkta yeni düzenlemelerle ilgili açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, sağlık çalışanların ücretlerinde yapılan iyileştirmelerin, hekim emeklilere de yansıyacağını söyledi.ANKARA (İGFA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 14 Mart Tıp Bayramı etkinliğinde, hekimler ve tüm sağlık çalışanlarını salgın döneminde sağlık sisteminin ayakta tutulması için gece gündüz gayret gösteren hekimler ile sağlık çalışanlarını kutladı.

Erdoğan, aynı şekilde yerli aşımız TURKOVAC'ın geliştirilmesi başta olmak üzere ülkemizi uluslararası alanda öne çıkaran pek çok başarıya imza atan hekimlerimizi araştırmacılarıda tebrik etti.

SAĞLIKTA YENİ DÜZENLEMELER

Bugüne kadar gösterilen çabalara rağmen halen çözüme kavuşturulamamış hususlarda hekimlerimizin beklentilerini bildiklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bir süredir beklentileri mümkün olan en üst düzeyde karşılayacak bir paketin hazırlıklarını yürütüyoruz. Bugün burada sizlerle bu paketin ana hatlarını paylaşmak istiyorum. İlk müjdemiz sağlık çalışanlarına yapılan saldırılarla ilgili sıkıntıları kati olarak çözecek bir düzenleme ile ilgilidir. Sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan personele karşı görevleri sırasında veya görevleri dolayısıyla işlenen kasten yaralama suçu CMK kapsamında katolağa dahil ediliyor. Böylece bu tür suçlr konusunda izlenecek yol uygulayıcı hakimler ve savcılar bakımından görünür hale getiriliyor. Bu düzenleme ile kamu hizmetlerinden yararlanma hakkının engellenmesi suçuna verilen ceza sağlık hizmetleri söz konusu olduğunda artırılıyor" diye konuştu.

Sağlıkta yeni düzenlemelerle ilgili açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sağlık çalışanlarını yaralama katalog suç kapsamına alınacağını söyledi.

MAAŞLARDA İYİLEŞTİRMELER HEKİM EMEKLİLERE DE YANSIYACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, aile hekimlerinin ücretlerinde artış yapılacağını, hekim emeklilerin ise maaşlarının yeniden ele alınacağını kaydederek, döner sermayeden alınacak ek ödemelerde artış olacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sağlık çalışanları ilgili bir mesleki sorumluluk kurulu oluşturacaklarını belirterek, kamu kurum ve kuruluşları ile devlet üniversitelerinde görev yapan sağlık personeline idare tarafından ödenen tazminatın rücu edilip ettirilmeyeceğine de bu kurulun karar vereceğini söyledi.

Programda ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile birlikte 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla ödüllerini takdim etti.

YÖK Başkanı'ndan ERÜ çıkarması YÖK Başkanı'ndan ERÜ çıkarması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde, 14 Mart Tıp Bayramı etkinliğinde açıklamalarda bulunuyor. Erdoğan'ın konuşmasından önemli satır başları şöyle:

-Bizde her işin başı sağlıktır. Ülkemizi küresel sağlık sistemi için en iyi yere getirmek istiyoruz. Sağlık denince akla ilk gelen hekimdir.  Bizim medeniyetimizde ve kültürümüzde hekimlik mesleği hikmet dediğimiz en üst seviye bilginin içinde değerlendirilir.

-Doktorla eş anlamlı kullanılan tabip kelimesi işinin ehli olma beceri ile donanma halini tanımlanmaktadır. Hakimlik mesleğini ve ilmini beraber ifade eden tıp kelimesini bu işin eğitimini veren okullarda yaşıyor olması önemlidir. Herhangi meslekte hata maddi kayıp anlamına gelirken hekimlikteki hata insan hayatı olabilmektedir. 

-Ülkemizdeki hemen her bireyin hafızasında bilgisi ve davranışı ile üzerine etkiler bırakmış bir hekim mutlaka vardır. Rabbim tüm hekimlerimizden ve sağlık sağlıkçılarından razı olsun. Bu ülkenin hekimlerine hem vefa borcu hem ihtiyacı vardır.

-19 şehir hastanesi ile biz dünya ile rekabet eder durumdayız. Bunun devamı gelecek. Derdimiz şu istiyoruz ki adeta dünya hastalarını ülkemize göndersin ve burada şifa bulsunlar. Biz salgın döneminde hastanelerimizle, hekimlerimizle araç gerecimizle insanlara en üst şekilde hizmet verebileceğimizi ispatladık.

-Seferberlik ruhu ile yaptığımız çalışma ile dağınık, verimsiz, niteliksiz sağlık faaliyetleri yerine insanlara layık olabilecek sistem inşa etmeyi başardık. pek çok alan gibi sağlıkta da kaliteye odaklanmamız gereken seviyeye ulaştık. Elbette sağlıkta da sıkıntılar eksiklerimiz vardır. Çözüm bekleyen sorunlar bulunmaktadır.

-Sağlık sektöründe gözü ve gönlü kendi ülkesinde kalmak yerine dışarıya kayan kişiler olabilir. Bu anlayışla hareket edenler de istikametlerini kendi ülkelerine çevireceklerine inanıyorum. Bugüne kadar gösterdiğimiz çabalara rağmen çözüme kavuşturulmamış hususlarda hekimlerimizin beklentilerini biliyoruz.

-Bugün paketin ana hatlarını paylaşmak istiyorum İlk müjdemiz sağlık çalışanlarına. Sağlık çalışanlarını yaralama katalog suçu olacak. Böylece bu tür suçlar konusunda izlenecek yol hakim ve savcılar bakımından görünür oluyor. 

-Mesleki sorumluluk kararlarından dolayı idari ve mali açıdan mesul tutulamayacak. Sağlık çalışanlarının iki önemli sorununu kökten çözüyoruz.

-Sağlık çalışanların ücret düzenlemesi ile ilgili maaş düzenlemesinde önemli iyileştirmeler sağlıyoruz. Sağlık personelinin sabit ek ödemelerinin merkezi ödeme bütçesine alınarak aylıklarının  bordro ile ödenmesi temin edilecek. Bu üniversite hastaneleri için de hayata geçirilecek. 

-Dördüncü müjdemiz sağlık çalışanlarının iyileştirmenin emeklilerine de yansıyacak olmasıdır. Hekim emeklilerinin maaşları da yeniden ele alınacak

-Aile hekimlerimizin temel ücretlerinde artış yapılacaktır. Bu düzenlerimizin hekimlerimiz ile sağlık çalışanlarına hayırlı olmasını diliyorum.