Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Bilim Kurulunca Coronavirus Rehberi yayımlandı. Rehberde, Coronavirus hakkında; Vaka takip ve temaslı algoritması, olası vaka tanımına uyan havalimanları ve uçakta karşılaşılması durumunda yapılması gereken durumlar, vaka görülen ülkelere gidecek kişilerin yapması gerekenler ve tedavi süreci boyunca alınması gereken önlemleri ayrıntılı olarak açıklandı.

Coronavirus’lar (CoV), soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS-CoV) ve Ağır Akut Solunum Sendromu (SARS-CoV) gibi daha ciddi hastalıklara kadar çeşitli hastalıklara neden olan büyük bir virüs ailesidir.

Coronavirus’lar zoonotik olup, hayvanlardan bulaşarak insanlarda hastalık yapabilir. Detaylı 
araştırmalar sonucunda, SARS-CoV'un misk kedilerinden, MERS-CoV'un ise tek hörgüçlü develerden insanlara bulaştığı ortaya çıkmıştır. Henüz insanlara bulaşmamış olan ancak hayvanlarda saptanan birçok coronavirüs mevcuttur.

Coronavirus’ların insanlarda dolaşımda olan alt tipleri (HCoV-229E, HCoV-OC43, HCoV-NL63 
ve HKU1-CoV) çoğunlukla soğuk algınlığına sebep olan virüslerdir. SARS-CoV, 21. yüzyılın ilk uluslararası sağlık acil durumu olarak 2003 yılında, daha önceden bilinmeyen bir virüs halinde ortaya çıkmış olup yüzlerce insanın hayatını kaybetmesine neden olmuştur. Yaklaşık 10 yıl sonra

Coronavirus ailesinden, daha önce insan ya da hayvanlarda varlığı gösterilmemiş olan MERS-CoV 
(Middle East Respiratory Syndrome Coronavirus) Eylül 2012'de ilk defa insanlarda Suudi Arabistan’da tanımlanmış; ancak daha sonra aslında ilk vakaların Nisan 2012’de Ürdün Zarqa’daki bir hastanede görüldüğü ortaya çıkmıştır. SARS Coronavirus’u ile uzaktan bağlantılı olmasına rağmen, yaşanmış olan SARS tecrübesinden ötürü endişe oluşturmuştur.

31 Aralık 2019'da DSÖ Çin Ülke Ofisi, Çin'in Hubei eyaletinin Wuhan şehrinde etiyolojisi 
bilinmeyen pnömoni vakalarını bildirmiştir. 7 Ocak 2020’de etken daha önce insanlarda tespit edilmemiş yeni bir coronavirus (2019-nCoV) olarak tanımlanmıştır.

Bu rehber, 2019-nCoV hastalığı, etkeni, bulaşma yolları, vaka tanımları ve tanı yöntemleri hakkında 
bilgi vermek; 2019-nCoV vakası veya temaslısı ile karşılaşıldığında izlenmesi gereken strateji ve uygulama şekilleri hakkında yol göstermek amacıyla tüm sağlık personeli için hazırlanmıştır. Bu doküman ağırlıklı olarak DSÖ önerileri doğrultusunda oluşturulmuştur. 2019-nCoV hastalığına yönelik olarak hazırlanmış olan “2019-nCoV Hastalığı Rehberi” güncel DSÖ önerileri ve yeni bilgiler doğrultusunda güncellenecektir. Güncellenen döküman Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü web sayfasında (www.hsgm.saglik.gov.tr) düzenli olarak yayınlanacaktır.

2019-nCoV Rehberi için tıklayınız.

2019-nCoV Formları için tıklayınız.

Gözden kaçırmayın

Mahmut Özer sınır tanımıyor: İki kardeşe Bakanlıkta üst düzey görev Mahmut Özer sınır tanımıyor: İki kardeşe Bakanlıkta üst düzey görev

2019-nCoV Sık Sorulan Sorular için tıklayınız.