Böyle bir başlık altında neler neler ifade edilebilir desem lafı niye uzatıyorsun diyebilirsiniz. Zira nasıl teslim olmayacağız ?! İstersen kurallara uyma! Bence isteseniz de istemeseniz de kurallara uyun, neden mi? Yaşa bağlı ölüm ihtimali artsa da yakalandıktan sonra kimin ölüp kimin kurtulacağı meçhul.
Şunu demek istiyorum bana bir şey olmaz gencim demeyin kaza ile veya olayın ciddiyetini siz anlamadınız diye insanların ölümüne sebep olmak nasıl bir şey lütfen vicdanınıza bir sorun!
Hemen bir müjde verelim aşıya az kaldı ama bence daha önce de bulunabilirdi. Nasıl mı? Basitçe izah etmek için şunları söylemeliyim; Biz daha önce de aşı üretiyorduk, canlı veya ölü virüs aşısı da yapmadığımız bir iş değil. Adıyaman’da bazı bilim insanları ölü virüs aşısını atlara veriyorlar ve antikor üretiyorlar. Yani o antikor var ya onu biz üretsek bağışıklığımız var demek oluyor. O aşıyı bize yapsana arkadaşım hepsi bu kadar! Yani son teknolojiye gerek yoktu, eski hıfzıssıhha hocalarına bile sorulsa çok şey çıkardı, vay efendim içinde bişey varmışta alerji yaparmış, ya da şiddetli bir alerji yaparsa şu olursa bu olursa…Üretilen hangi aşıdan olmayacağını garanti edebiliyorsunuz? Eskiden aşı vurulanların kaçı öldü? Yani insanlar ölürken alerjiyi mi düşüneceğiz! Dahası evreleri; Yani aşı üretilince şu kadar süre, bu kadar canlı … diye gidiyor. Ama abd bile Aids’de bu aşamaları kaldırdı. Neden peki? kar/zarar dengesi yüzünden. Kullanıma acil girebilecek, tedavide etkinliği bilimsel olarak gösterilmiş bir ilaç, çok kısa sürede ölebilecek insanlara uygulanmayıp 10 yıl beklense miydi !
Bir şey daha ekleyeyim; bize sizce domuz eti, eşek eti, canavar hayvan eti…neden haram edilmiş biliyor musunuz ? Tabii hikmeti ayrı illeti ayrıdır. Mesela domuz etinin insanlar tarafından rutin olarak yenmemesinin en önemli sebebi sağlıksız bir et olmasının yanı sıra, paraziter, bakteriyel ciddi hastalıklara da sebep olmasıdır. Bu tür hayvanlar sadece açlıktan ölme riskiniz varsa ölmeyecek kadar yenebilir. İşte bunun bir hikmeti budur. Ama illeti ise ALLAH haram kılmıştır. Yani sebebi çok olabilir, bunu biz biliriz veya hepsini bilemeyiz, ama bizi yaratan bize bunu yeme demiştir ve yemeyiz. Bunun gibi bize bir çok hayvan eti de yarasaya kadar yasak kılınmış. İşte bir hikmeti de buymuş. Suni virüs yoktur sadece genine müdahale edilmiş vardır ve bu virüslerin esas yaşam yeri bu vahşi hayvanlardır. Gerçi biz yemiyoruz ama Çin’liler vargeçmeyiz diyorlar. Sanki dünya yansın, insanlar ölsün problem değil, yeter ki onlar ne bulurlarsa yesinler mi demek istiyorlar?
Şimdi başlığa geri dönelim. İnsanlık için, bizim için, kültürümüz için geleceğimiz için çocuklarımızın eğitimi şart. Ben bu yaşta hala hayran hayran güreş seyrederim. Ama güreşçi olmak için küçük yaşta bu spora başlamalısınız. Bunun gibi bütün sporlar içinde bu geçerli. Tabii ki okullarımızın öyle yada böyle eğitime başlaması da şart. Peki nasıl yapmalıyız?
Madem çocuklar küçük yaşta her türlü eğitime başlamalı o zaman bütün istatistikler elinde olan bilim kurulu bu konuda çalışma yapmalıdır. Küçük çocuklar çoğunlukla genç ailelerin çocukları oluyorlar. Bu durumda ana babanın riski çok az. Ancak evde yaşlı yakını bulunan bu durumda risk altında olan ana-babasını korumayı bilmeli ve bununla ilgili bir risk düzenlemesi yapılmalı. Bu ise öyle ya da böyle planlanabilir(bu çocukların sınıfları ayrılır, yaşlı yakınımız nasıl korunabilecekse koruruz v.b). Virüse etkin olan ilaçları da üretmeyi başardık. Sadece en başta mikrobu kapmamak için bizi zorladıkları kurallara uymak ve hastalanırsak erkenden tedaviye başlamak bizim için bir çözüm olur. Hastalığa yakalanmamak için ilk kurallardan sosyal mesafeyi Ocak ayınsa size tanıtmış ve bağışıklığınızı güçlendirmenin yollarından da bahsetmiştim.
Velhasılı heyecanla aşıyı bekliyoruz. O zaman kadar da KURALLARA UYALIM yoksa kendimizi affedemeyebiliriz.