CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, yaptığı basın açıklaması ile 2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavına (YKS) geç başvuru ücretlerinin yüzde 50 oranında daha fazla olmasını değerlendirdi.

“SINAVA GİREN ÖĞRENCİLERİN BÜYÜK BİR BÖLÜMÜ BU ÜCRETİ ÖDEYEMEYECEK DURUMDADIR”

AKP iktidarında öğrencilerin üstün yararının ve ekonomik koşullarının gözetilmediğini ifade eden Karabıyık, şu ifadeleri kullandı:

Gözden kaçırmayın

'Türkiye'deki öğrenci sayısı 150 ülkenin nüfusundan daha fazla' 'Türkiye'deki öğrenci sayısı 150 ülkenin nüfusundan daha fazla'

“Yaşadığımız krizde ve enflasyon ortamında gelir kaybına uğrayan, kriz öncesinde de geçim sıkıntısı yaşayan ve bu sorunları derinleşen, belki sınav ücretini son başvuru tarihi geçtikten sonra borçla denkleştiren ailelerin çocukları, bu kriz ortamında yüzde 50 oranında fazla ücret alınarak cezalandırılıyor.

Her öğrencinin üniversiteye erişebilmesi için üniversiteye girişte barajı kaldırdığını ve böylece öğrenci üzerindeki psikolojik baskıyı da kaldırdıklarını söyleyenler, öncelikle sınava giriş ücretlerini kaldırmalıydı; ancak bu yapılmadığı gibi sınav ücretleri yüzde 50 oranında daha fazla alınıyor.

Sınava giren öğrencilerin büyük bir bölümü bu ücreti ödeyemeyecek durumdadır. Üniversite başvurusu için işlemlerini yapan ama sınav harcını yatıramayan adayların geç başvuru ücretlerinin yüzde 50 oranında daha yüksek olması, pırıl pırıl gençlerimizin umutlarını, ideallerini yıkmaktır. ÖSYM, bu kriz ortamında geç başvuru ücretlerini yüzde 50 oranında fazla alması uygulamasını geri almalıdır hatta üniversitede okumak, bu eğitimi almak isteyen her gencin anayasal hakkı olduğu için, sınava giriş ücreti dahi olmamalıdır. Sınavların ücretsiz olması gerektiğini bir kez daha dile getiriyoruz.”