2019 yılının son günlerinde Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan Koronavirüs (COVID-19), 11 Mart 2020 tarihinde Türkiye'ye giriş yaptı. 2021 yılının içerisindeyiz ve Koronavirüs hala etkisini tüm hızla devam ettiriyor.

Türk Yapımı Hayatta Kalma Oyunu Erzurum Nasıl Oynanır? Türk Yapımı Hayatta Kalma Oyunu Erzurum Nasıl Oynanır?

Tüm dünya ülkeleri Koronavirüs ile savaşmaya devam ederken ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'ndeki (CDC) araştırmacılar Bolivya ülkesinde yeni bir virüs tespit etti. Yeni tespit edilen virüsten 3 kişi öldü. 

Virüs 2019 yılında iki hasta tarafından Bolivya'nın fiili başkenti La Paz'daki üç sağlık çalışanına bulaştırıldı. Ayrıca araştırmacılar 2004'te La Paz'ın 600 kilometre doğusundaki Chapare bölgesinde virüsün küçük bir salgının görüldüğünü belgelerken virüse ''Chapare'' virüsü adı verildi.

Chapare virüsü farelerden insana geçmekle birlikte vücut sıvılarıyla da bulaşabiliyor. Virüsle enfekte olan hastalarda ateş, karın ağrısı, kusma, diş eti kanaması, deri döküntüsü ve gözlerin arkasında ağrı görülmektedir.

CDC'de bir epidemiyolog olan Caitlin Cossaboom, "Çalışmamız, genç bir tıbbi asistan, bir ambulans doktoru ve bir gastroenteroloğun, enfekte hastalarla karşılaştıktan sonra virüse yakalandığını doğruladı. Sağlık çalışanlarından ikisi daha sonra öldü. Artık birçok vücut sıvısının virüsü potansiyel olarak taşıyabileceğine inanıyoruz" dedi.

CDC'de patolog olan Maria Morales-Betoulle, "Virüsü izole ettik ve daha yaygın bir hastalık bulmayı bekliyorduk, ancak sekans verileri oldukça nadir ve daha önce insandan insana bulaştığı kanıtlanmayan Chapare virüsüne işaret etti. Gerçekten şaşırdık" dedi.