Orman yangınlarını söndürme hususunda Muğla’da görev yapan Adalet Bakanlığı Ceza İnfaz Kurumları Arama ve Kurtarma Timi (CEKUT) ekipleri, çalışmalarını tamamlayarak, bölgeden ayrıldı.

Özel eğitim alan gönüllü Ceza ve Tevkifevleri (CTE) Genel Müdürlüğü personelinden oluşan CEKUT ekipleri, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün talimatıyla Türkiye’nin ciğerleri olarak adlandırılan Ege ve Akdeniz’deki ormanlarda çıkan yangınlar için görevlendirilmişti. Muğla’da 3, Antalya’da 3 olmak üzere 6 ekipten oluşan 109 personel yangınla mücadelede fedakarca görev aldı.

359 Hakim Savcının Kararnamesi Resmi Gazete'de 359 Hakim Savcının Kararnamesi Resmi Gazete'de

MUĞLA EKİPLERİ KURUMLARINA DÖNÜYOR

Muğla’nın Seydikemer ve Köyceğiz ilçelerinde görev alan ekipler, ilçe merkezleri, belde ve köylerde çalışmalarını tamamladı. Yangın söndürme, soğutma ve insani yardım hususlarında bölgede günlerdir çalışan 3 ekip, bu sabah görevli oldukları Ceza İnfaz Kurumları’na dönmek için yola çıktı. Silivri CEKUT ekibinden 21, Aliağa CEKUT ekibinden 20, Maltepe CEKUT ekibinden 19 olmak üzere 60 personel yangın bölgesinde günlerdir vardiyalı şekilde görevlerini sürdürdü.

GÖNÜLLERİ FETHETTİLER

Yangın söndürme çalışmaları sırasında meydana gelen kazada CEKUT’un yaralanan iki gönüllüsü tedavilerinin ardından evlerine dönme teklifini kabul etmeyerek bölgede çalışmaya devam etmesiyle gönülleri kazandı. CEKUT Muğla ekip lideri Can Murat Bostan, bölgenin yaralarının sarılması hususunda da aktif çalıştıklarını belirterek, “Bölge halkı ile iç içe, el ele sadece yangını söndürmedik. Soğutma çalışmalarından, konteyner kurulumuna kadar ihtiyaçlar doğrultusunda her alanda hizmet verdik. İlk kez bir yağında görev aldık, tüm ekip arkadaşlarıma fedakarlıklarından dolayı çok teşekkür ederim. CEKUT olarak canla başla çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

CEKUT’un Antalya’da görevli 3 ekibi de 2 gün önce kurumlarına dönmüştü.