Kamuajans.com – Çay-Kur'un kontenjanla çay almaya devam etmesi ve kampanyayı 13.10.2020 Salı günü kapatacak olması sebebiyle zaten üçüncü sürgünün verimsiz olduğu yüksek köylerde çay dalında kalacak.

Pandemi dolayısıyla sınırlar kapalı ve Gürcü işçiler bu yıl Karadeniz Bölgesi’ne gelemedi. Elbette bunun olumlu sonuçları da oldu. Zor da olsa vatandaş kendi çayını topladı, yurt dışına çıkacak para vatandaşın cebinde kaldı.

Ancak burada çayını toplama imkanı olmayan vatandaşlar hiç gözetilmedi. Ayrıca yüksek köylerde üçüncü sürgün geç kalıyor. Bu vatandaşlar için en azından kampanya 10 gün daha uzatılabilirdi. Öyle görünüyor ki bu mağduriyet karşısında Çaykur bütün bu söylenenlere kulaklarını tıkamış ve bildiğini yapmakta kararlı.

Çay-kur Genel Müdürlüğünün bu kararı, özel sektörü koruyup kollamak olarak da yorumlanıyor. Evet, özel sektör de çay alsın, fabrikaların bacası tütsün, ancak fırsatçılık yapmasın.

Çaykur kota, kontenjan uygulamasının yanında kampanyayı erken kapatması ile müstahsili özel sektörün inisiyatifine terk etmiştir.

Özel sektör, sezon ortasında yaş çaya kilo başına 3 TL'ye kadar fiyat verirken kampanyanın kapanmasıyla bu rakamı 2.5 TL'ye kadar düşebiliyor.

Her halükarda olan üreticiye oluyor. Üreticinin ton başına yaklaşık 500 Tl ‘si cebinden alınıyor.
Artık bu duruma bir çözüm bulma zamanı gelmedi mi?
Kampanya neden vatandaşın çayını bitirmesine kadar açık tutulmuyor? Eğer özel sektör desteklenmek isteniyorsa, özel sektöre Çay-Kur'un şartlarında çay alma zorunluluğu getirilir ve sorun çözülmüş olur.
İsteyen de istediği yere çayını satar.
Böylece ne vatandaş ne özel sektör ne de Çaykur zor durumda kalır.

Ceyhun Kalender
Handüzü Yaylası
Kültür ve Tabiat Varlıklarını
Koruma Derneği