Tüm vatandaşlarımız, özellikle de yirmi milyon gencimiz, öğrencilerimiz; varoluşumuzun, kurtuluşumuzun destanının yazıldığı yer olan Çanakkale’yi mutlaka ziyaret etmelidir. 

MEB, Çanakkale Ruhunu, tarih şuurunu, vatan mevzubahis ise gerisi teferruattır, fikrini aşılamak için Çanakkale gezisini yapan lise öğrencilerini teşvik vermelidir. 

Bunun için MEB, lise öğrencilerine alacakları ziyaret belgesi karşılığında ,sınıf geçmede, mezuniyet sırasında veya üniversiteye girişte bazı avantajlar, ek puanlar verebilir. 

Şehitlerimizin, cennet vatanımızı yedi düvele karşı savunmak için, göğüs göğüse nasıl çarpıştığını, iki yüz elli bin askerin nerede şehit oldukları gençlerin bizzat görmesi gerekir. 

Gençlerimiz, ülkede yaşayan Türk, Kürt, Arap, herkesin bu cennet vatanımız için şehit olup, koyun koyuna nasıl kefensiz yattığını görmeli, atalarının ruhlarına bir Fatiha okumalıdırlar. 

Bunun için belediyelerimiz, tarih ve milli birlik şuurunu pekiştirmek amacıyla, ücretsiz turlarla Çanakkale’ye hemşerilerini, özellikle de lise öğrencilerini götürmeyi, asli bir görev olarak görmelidirler. 

Ayrıca Çanakkale Belediyesi şanlı zaferin ev sahibi olarak, gelen misafirler için adada aşevleri, otel, konferans salonları benzeri yerler yapmalı, misafirleri Şehitlik Bölgesine ücretsiz taşımalıdır. 

Ayrıca tur rehberleri, sadece yer gösteren değil, Bayram Er gibi, tarih bilen, donanımlı, hitabeti güçlü kişiler olmalıdır. 

Gençler, Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu Atatürk’ün, bu zaferde 57.alayla, savaşın kaderini değiştirdiğini; ” Size taarruz etmeyi değil, ölmeyi emrediyorum.” Talimatı ile yeni Türk devletinin hikayesini başlattığı yerinde görmelidirler. 

Şehitlerimizin kemiklerini sızlatan bölücülere, siyasi ikbal uğruna asla taviz verilmemelidir.  

Milli Eğitimin amacı, görevi; milletini seven, tarihini, değerlerini bilen bir nesil yetiştirmek değil midir? 

Şemsettin CERAN     
Eğitimci-Araştırmacı/YAZAR