107.yıl dönümünü gerçekleştirdiğimiz 18 Mart Çanakkale Zaferi, bu yıl da coşkuyla kutlanıyor. Türk tarihi açısından büyük önem taşıyan savaş,1. Dünya Savaşı sırasında 1915-1916 seneleri arasında Gelibolu Yarımadası'nda gerçekleşmişti. 

Mustafa Kemal’in ”Ben size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum”  komutuyla ve on binlerce kişinin göğüslerini düşman mermilerine siper etmeleriyle kazanılmıştı. 

Ey şehid oğlu şehid,,isteme benden makber(mezar) / 

Sana aguşunu(kucağını) açmış duruyor Peygamber/            

 Mehmet Akif Ersoy’un Çanakkale Şehitlerine şiirinde vurguladığı gibi, şehit olmak muradından dolayı " Çanakkale Geçilmez" olmuştur. 

Parmağı kopup da "Komutanım bu tüfek ateş etmiyor" diyen kahramanın cesaretiyle "Çanakkale. Geçilmez" olmuştur. 

Sol kolu kopmak üzereyken, engelliyor diye komutanına bıçağını uzatıp, "Şunu kesiver komutanım, beni engelliyor" diyen askerin yüreğiyle" Çanakkale Geçilmez" olmuştur. 

Şehit olacağını anlayınca kendisine uzatılan ekmeği yemeyip kalanların yemesinin isteyen Mehmetçiğin tok gözlülüğü ile "Çanakkale Geçilmez" olmuştur. 

Şanlı Türk Askerinin yedi düvele karşı savaşıp 250 bin şehit vermesine rağmen, galip geldiği için "Çanakkale Geçilmez" olmuştur. 

215 kg ağırlığındaki top mermilerini sırtlayarak top kundağına yerleştiren ve düşman gemisini batıran Seyid Onbaşıların kahramanlığı ile "Çanakkale Geçilmez olmuştur. 

Gençlerimiz, ülkede yaşayan Türk, Kürt, Arap, herkesin bu cennet vatanımız için şehit olup, koyun koyuna nasıl kefensiz yattığını yerinde görmeli, atalarının ruhlarına bir Fatiha okumalıdırlar.  

Daha önce de dile getirmiştim. Burayı her Türk genci mutlaka görmelidir. Çanakkale ruhunun yaşatılması için, öğrencileri bir şekilde burayı ziyaret etmeleri teşvik edilmelidir.  Bu konuda MEB’i, Belediyeleri, aileleri göreve çağırıyorum 

Çanakkale’deki savaşın geçtiği alanın son gördüğümde düzeltilmiş olması, yeşillendirilmesi, daha önce gördüğüm ruhu vermedi sanki. Keşke eski haliyle kalsaydı

.  

Bu vesileyle, Çanakkale Zaferimizin 107.yılını kutluyor, bütün Şühedayı rahmet, minnet ve şükranla anıyorum 

Bugünü taçlandıran, daha da anlamlı kılan bir başka olay ise, şanlı zaferimizi ölümsüzleştiren, 1915 Çanakkale Köprüsü gibi muhteşem bir yapının bugün açılacak olmasıdır. 

1915 Çanakkale Köprüsü ile Asya ve Avrupa denizin üstünden dördüncü kez, toplamda ise altıncı kez birleştirilmiş olacak. 2023 metre orta açıklığı ile dünyanın en uzun orta açıklıklı asma köprüsü olan 1915 Çanakkale Köprüsü, 334 metrelik tepe noktası yüksekliği ile de dünyanın en yüksek kuleli asma köprüsü unvanına sahiptir.

Bu muhteşem eseri Türk coğrafyasına kazandıranlardan Allah razı olsun. 

Şemsettin CERAN     
Eğitimci-Araştırmacı/YAZAR