Askorbik asit olarak da bilinen, suda eritilebilen ve birçok faydası olan vitamine C vitamini denilmektedir. Özellikle meyvelerin çoğunda C vitamini vardır. Vücudumuz için çok faydalı olan C vitamini eksikliğinde bazı sinyaller alırız. C vitamini, çok kolay ulaşılabilir bazı besinlerle edinilebilir. İşte C vitamini faydaları, C vitamini kaynakları ve C vitamini eksikliğinde alabileceğiniz sinyaller hakkında bilgiler.

Vücut direnci için mühim vitaminler arasında yer alan C vitamini bazı besinlerde oldukça fazladır. Günlük C vitamini ihtiyacını karşılamak için bu meyve ve sebzelerden tüketmek gerekir. C vitamini için yetişkinlere tavsiye edilen miktar günde 60 mg'dır. Günde 5 porsiyon sebze meyve yiyerek C vitamini ihtiyacınızı doğal yollardan karşılamanız mümkündür.
Aynı zamanda askorbik asit olarak bilinen C vitamini, insan vücudunun, kan damarları, kıkırdakları, kasları ve kemiklerde bulunan kollajen proteini oluşturmak için ihtiyaç duyduğu bir vitamin türüdür.

Bağışıklık sisteminde önemli bir rolü olan C vitamini doğal kaynakları bazı meyve ve sebzelerdir. Bunun dışında yapay yollardan çeşitli tabletlerle de vücudumuza C vitamini takviyesi yapılabilir.

C vitamini bazı besinlerde bulunan ve suda çözünebilen bir vitamindir. C vitamini askorbik asit veya L-askorbik asit olarak da bilinir. İnsan bünyesi C vitaminini dışarıdan almak zorundadır. 

C Vitamini hangi besinlerde bulunur? C Vitamininin faydaları nelerdir?

C vitamini ülkemizde insanlarda eksikliği en fazla görülen vitaminler arasındadır. Antioksidan özelliği olan C vitamini kolayca kaybolabilen hassas bir vitamindir.Vücudun kendi kendine üretmediği C vitamini için doktorların görüşüne göre kadınlar için 75 mg, erkekler için ise 90 mg günlük alım gereklidir. Vücutta depolanma gibi bir özelliği olmadığı için mutlaka hergün C vitamini takviyesi yapılması lazımdır. C vitamini özellikle turunçgillerden alınabilir, eksikliğinde ise ruh halimize kadar etkileyebilir.

C vitamininin faydaları nelerdir?

- Vücutta iyileşmeyi (kıkırdak, kemik, diş) sağlayan kollajen proteini sentezinde görev alır.

- C vitamini, antioksidan özelliğe sahiptir.

- Bağışıklık sistemini güçlendiren C vitamini soğuk algınlıkları başta olmak üzere birçok enfeksiyon hastalığına karşı vücudu güçlü tutar.

- Kronik hastalıklara yakalanma riskini azaltır

- Kalp hastalıklarına yakalanma olasılığını önemli bir oranda düşürdüğü rapor edilmiştir

Asgari ücret 4. toplantı ne zaman, ayın kaçında? Asgari ücret ne zaman belli olacak, kaç toplantıda belli oluyor? Asgari ücret 4. toplantı ne zaman, ayın kaçında? Asgari ücret ne zaman belli olacak, kaç toplantıda belli oluyor?

- Gut ataklarını önler. C vitamini, gut hastalığının gelişim riskini de önemli ölçüde azaltır.

- Demir emilimini arttırır

- Et, tavuk, balık ve kuru baklagil gibi demir kaynaklarının C vitaminini bolca barındıran taze salata ve limon gibi besinlerle bir arada tüketilmesinde fayda vardır. Böylece demir emilimi artar ve kansızlığı önler.

- C vitamini düşünme yeteneğini ve hafızayı güçlendirdiği bildirilmiştir

C vitamini hangi besinlerde bulunur?

- Portakal, limon, mandalina, greyfurt gibi turunçgiller

- Kivi, kavun, çilek, yaban mersini vb. meyveler

- Kuşburnu

- Kırmızı lahana, maydanoz, yeşil ve kırmızı biber

- brokoli, ıspanak, roka, tere, yeşil fasülye, bezelye gibi sebzeler

C vitamini eksikliğinde neler olur?

- Kansızlık,

- Diş etlerinde kanama ve şişme (Gingivit)

- Deride lekelenmeler

- Vücutta ufak morluklar

- Eklemlerde şişkinlik ve ağrı,

- Yaraların yavaş iyileşmesi,

- Yavaşlayan metabolizma,

- Cilt kuruluğu,

- Saçlarda kuruluk ve saçların kırılgan, güçsüz hale gelmesi,

- Diş minesinin zayıflaması