Kut'ül Amare Kuşatması 7 Aralık 1915 de başlamış ve 29 Nisan 1916 da İngiliz askerlerinin esir alınmasıyla bitmiştir. İngiliz kuvvetleri ve müttefikleri ile Osmanlı kuvvetleri arasında geçen I. Dünya Savaşı'nın temel muharebelerinden biri olarak bilinir. ayrıca 1. Kut Muharebesi olarak da bilinir. Kutul Amare’de 13 bin 300 İngiliz askeri ile 13 general 481 subay esir alınmış ve 40 bini aşkın İngiliz askeri öldürülmüştür. Kut’ül-Ammare Zaferi, Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı Ordusu’nun zor şartlar ve imkansızlıklar içerisinde, Çanakkale’den sonra kazandığı ve bir İngiliz tümeninin bütün personeli ile birlikte esir alındığı eşsiz bir zaferdir. 

Avustralyalı araştırmacı Dr. Gaston Bodart tarafından Kut’ül-Ammare Zaferi, “İngiliz prestijinin Birinci Dünya Savaşı’nda yediği en büyük darbe olarak yorumlanmaktadır.”
Halil Paşa, Kut’ül Amare zaferinden sonra 6. Ordu'ya yayınladığı mesajda şöyle dedi:

Arslanlar! Bütün Osmanlılara şeref ve şan, İngilizlere kara meydan olan şu kızgın toprağın güneşli semasında şehitlerimizin ruhları sevinçle gülerek uçarken, ben de hepinizin pak alınlarından öperek cümlenizi tebrik ediyorum. Ordum gerek Kut karşısında ve gerekse Kut'u kurtarmaya gelen ordular karşısında 350 subay ve 10 bin erini şehit vermiştir. Fakat buna karşılık bugün Kut'ta 13 general, 481 subay ve 13 bin 300 er teslim alıyorum. Bu teslim aldığımız orduyu kurtarmaya gelen İngiliz kuvvetleri de 30 bin zayiat vererek geri dönmüşlerdir. Şu iki farka bakılınca, cihanı hayretlere düşürecek kadar büyük bir fark görülür. Tarih bu olayı yazmak için kelime bulmakta müşkülata uğrayacaktır. İşte Osmanlı sebatının İngiliz inadını kırdığı birinci zaferi Çanakkale'de, ikinci zaferi burada görüyoruz

Kut’ül-Amare zaferi 1945 yılına kadar iyi kötü kutlanmış ama sonradan İngilizlerle iyi ilişkiler uğruna kutlanmamıştır, adeta zafer öksüz kalmıştır. Zaferin 100.yılında coşkuyla kutlanan Kut’ül Amare Zaferi artık Öksüz değil diyebiliriz. Tüm yurtta büyük coşkuyla kutlandı ve zafer programlarını izlerken göğsümüz kabardı. Milletimizin tüm imkansızlıklara rağmen vatanına nasıl sahip çıktığını gösteren en önemli bir zaferdir.Unutulmayacak,unutturulamayacak bir destandır.

Saygıdeğer okuyucularım şu anda yakın dostum abim kardeşim diyebileceğim yine eski İlçe milli eğitim Müdürümüz Mahmut KURT soyadının KURT olarak belirlenmesinde Kut’ül amare zaferinin etkisini şöyle anlatıyor. - KUT'ÜL AMMARE SAVAŞI GAZİSİ CAFER DEDEM

3 Haziran 1915 te başlayıp 29 Nisan 1916 yılına kadar süren Kut'ül Amare Savaşında Ali İhsan Paşa komutasındaki Osmanlı Ordusunda asker olarak savaşan ve gazi olarak köyüne dönen ve bu savaşta gösterdiği bir yararlılıktan dolayı komutanının kendisine "Kurt Gibi Adamsın" iltifatını unutmayarak soyadı kanunu çıktığında "Kurt Soyadını" alan1953 yılında vefat eden rahmetli Cafer Dedem.

Büyük bir zafer Kut’ül Amare 100.yılında ve bundan sonra artık öksüz değilsin!

Mustafa YILDIRIM
Kamuajans
[email protected]