Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, KPDK’da uzun zamandır aynı sorunları dile getirdiklerini ve çözüm bulunmadığını ifade ederek “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a KPDK toplantıları öncesinde Memur-Sen Konfederasyonumuz ve Bakanlık tarafından komisyon oluşturulması gerektiğini önerdik ve bu önerimizi kabul edildi. Bundan sonra KPDK çözüm üretecek” dedi.

Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, KPDK’nın çözümsüz bir yapıdan kurtulması gerektiğini ifade ederek “KPDK’da 5-6 senedir aynı sorunları konuşuyoruz ve çözüm noktasında bir adım atılmıyor. KPDK’da çözümsüz sorunları konuşmak yerine yapısının değişmesini Sayın Bakan’a ilettim. Bu önerimiz üzerine KPDK’nın sorunları çözebilecek bir yapıya kavuşması için önemli bir adım atıldı. Artık KPDK toplantıları öncesinde Memur-Sen Konfederasyonumuz ve Bakanlık tarafından komisyon oluşturulacak. Bununla birlikte komisyon, ihtiyaca binaen sürekli toplanabilecek, toplu sözleşmeye dair hazırlık yapabilecek ve diğer kamu kuruluşlarıyla da irtibatlı olacak” şeklinde konuştu.

İcap nöbeti sorununa da değinen Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, Bakanlık yetkilileriyle sorunu çözmelerine rağmen sahada uygulama sürecinin sancılı geçtiğini ifade etti.

Özellikle kararın uygulamaya dönüşmesi noktasında sahaya talimatın çok geç gittiğini belirten Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, “Bakanlık yetkilileriyle görüştüğümüzde icap nöbetinin uygulanması konusunda hangi birimin sahaya yazı göndereceği tartışmasının yaşandığını gördük. Bu konuyu Sağlık Bakanlığı KİK toplantısına da taşıyarak sahaya talimat yazısının gönderilmesini sağladık. Ancak bu sefer de muğlak cümlelerle yazılmış bir talimat sahaya gönderildi ve kurum yöneticileri kararı uygulayıp uygulamama konusunda tereddüt yaşıyor. Çalışanlarımızın sorunlarını çözüme kavuşturduğumuz da bu seferde bürokrasiye takılıyoruz. Bu yapının değişerek çözüm odaklı bir anlayışın ortaya konması lazım” dedi.