Her yıl olduğu gibi önümüzdeki yıl da kurban bayramı tatilinin kaç gün olacağı merak ediliyor. 4 gün süren kurban bayramı 4.günün cuma yada perşembe gününe denk gelmesi durumunda tatil süreleri uzarken geçtiğimiz yıl koronavirüs gölgesinde geçen kurban bayramı tatili bu yıl daha fazla önemsenmeye başlandı.

Bu yıl Kurban Bayramı'nın Salı gününe denk gelmesi akıllarda ''9 gün tatil olacak mı?'' sorusunu getirse de aslında durum her an değişebilir. Hükümmetten gelen açıklama bu konuyu açıklığa kavuşturdu. 13-14-15 Mayıs 2021 tarihleri arasında idrak edilmesinin ardından arasında 2 ay 10 günlük bir süre olan Kurban Bayramı'nın tarihi merak ediliyor.

COVID-19 Aşısı Orucu Bozar Mı? Aşı Olmak Orucu Bozar mı? COVID-19 Aşısı Orucu Bozar Mı? Aşı Olmak Orucu Bozar mı?

2021 Yılı Kurban Bayramı Ne Zaman?

20 Temmuz-21 Temmuz-22 Temmuz-23 Temmuz 2021 tarihleri arasında idrak edilecek Kurban Bayramı'nın anlam ve önemi çok büyüktür. Mübarek Kurban Bayramı'nda vatandaşlar kurbanlarını kesip ibadet edecekler ve bir Müslüman olarak görevlerini yerine getirmiş olacaklar.

Arefe Günü 19 Temmuz 2021, Kurban Bayramı 1. Gün 20 Temmuz 2021, Kurban Bayramı 2. Gün 21 Temmuz 2021, Kurban Bayramı 3. Gün 22 Temmuz 2021, Kurban Bayramı 4. Gün 23 Temmuz 2021 tarihindedir. Kurban Bayramı öncesinde Zilkade ayı 11 Haziran 2021 tarihindedir. Ardından Zilhicce ayı 11 Temmuz 2020 tarihinde başladı.

Her yıl 10 gün Miladi Takvime göre geriye gelen Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı'nın arasında 2 ay 10 günlük bir zaman dilimi vardır. Hatta bu zaman diliminde yani ''iki bayram arası düğün yapılmaz.'' denmektedir.

Kurban Bayramı Hz. İbrahim’in oğlu Hz. İsmail’i kurban etmek istemesi ve Hz. İsmail’in bunu duruma itaatkarlığı sonucunda Allah’a sadık kalmanın mükafatı olarak hz. İsmail yerine Alllah’ın bir hayvan kurban edilmesini istemesinden doğmakta ve o günden bu yana Müslümanların kurban kesmeleri bu iki peygamberin Allah’a sadıklığı temsil edilmektedir.

Bu bayram adını Müslümanların Allah rızası için büyükbaş veya küçük baş hayvan kurban etmesinden alır. Tüm dünya Müslümanları tarafından kutlanan Kurban Bayramı'nda İbrahim Peygamber'in oğlu İsmail Peygamber'i kurban etmek istemesi anılır.

Arefe günü Pazartesi gününe denk geldiğine göre bayram Cuma günü bitecek. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kurban bayramı tatiline ilişkin olarak "Bayram tatili süresini arkadaşlarımız çalışıyor. Millete seslenişle halkıma duyuracağım. En uygun şekilde sonuçlandıracağız. Tatil süreci sanki 10'la 9 gibi dolaşıyor. Bunu millete seslenişle duyuracağım" demişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 12 Temmuz 2021 tarihli Kabine Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada "Pazartesi günkü yarım günü idari tatil olarak belirledik. Vatandaşlarımız fiilen 16 Temmuz Cuma akşamından 26 Temmuz Pazartesi sabahına kadar tatile kavuşmuş oluyor. Bayram tatili vesilesiyle yola çıkacak tüm vatandaşlarımdan trafik kurallarına riayet etmelerini, kazalara karşı dikkatli olmalarını rica ediyorum." dedi.