11 ayın sultanı Ramazan'a artık sayılı günler kaldı. Milyarlarca Müslümanın oruç ibadetini yerine getireceği bu ayda ülkemiz tüm Dünya'yı etkisi altına alan Koronavirüs'ün gölgesinde yaşayacak. Ramazan Ayı'nın olmazsa olmazı olan Teravih Namazı'nın bu yıl camilerde mi evlerde mi kılınacağı merak konusu.

11 aydan daha hayırlı olan Ramazan-ı Şerif'e artık sayılı günler kaldı. 13 Nisan 2021 tarihinden itibaren Ramazan ayı başlayacak. Vücudumuzu terbiye edeceğimiz bu ayda yeme içmeden kendimizi kısıtlarken aynı zamanda ruhumuzuda arındırarak 1 ay kadar tüm kötülüklerden uzak duracağız. 

Miraç Gecesinde Neler Oldu? İsra Ne Demek? Miraç Gecesinde Neler Oldu? İsra Ne Demek?

Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yılda koronavirüs sebebiyle buruk geçecek olan Ramazan ayının en önemli olaylarından biri olan iftar sonrası teravih namazları geçen yıl koronavirüs tedbirleri kapsamında evlerde kılınmıştı. Bu yıl camilerin açık olup olmayacağı teravih namazlarının evlerde mi yoksa camilerde mi kılınacağı merak konusuydu.

Ramazan ayına sayılı günler kala, camilerde teravih namazı kılınıp kılınmayacağı sorusu yeniden gündeme geldi. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Teravihler kapalı olmayacak. Bu noktada hassasiyet gösterilerek, tedbirler alınarak kılınmaya devam edilecek" demişti.

Ramazan ayı boyunca ülke genelinde toplu iftar ve sahur gibi etkinliklere de müsaade edilmeyecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ''Ramazan ayında hep birlikte biraz fedakarlık yapacağız. Bu mübarek ay boyunca ülke genelinde hafta sonları sokağa çıkma sınırlaması uygulayacağız. Sadece Ramazan ayı boyunca Türkiye genelinde lokanta ve kafe gibi işletmeler hizmetlerini paket servisle sınırlandıracak. Yine Ramazan ayı boyunca ülke genelinde toplu iftar ve sahur gibi etkinlikler gerçekleştirilemeyecektir. Bu uygulamadan etkilenecek lokanta ve kafe gibi işletmecilere mevcut desteklere ilave olarak bazı katkılar sağlayacağız.'' demişti.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, 6 Nisan 2021 tarihinde yaptığı açıklamada "Yaptığımız istişareler neticesinde teravih namazını camilerde değil evlerimizde kılmanın uygun olduğuna karar verdik. Şayet bu süreçte salgının seyrine göre camilerimizde teravih namazı kılabilme imkanı olursa bunun da kararını alıp milletimizle paylaşırız. Din İşleri Yüksek Kurulumuzun da açıkladığı gibi gerektiğinde oruçluyken aşı olmakta bir sakınca yoktur ve bu durum orucu bozmaz." dedi.